Fier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fier
Fier (Albania).jpg
Fier – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 20 m n. m.
Stát AlbánieAlbánie Albánie
Fier
Fier
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 78 km²
Počet obyvatel 55 845
Hustota zalidnění 716 obyv./km²
Správa
Oficiální web bashkiafier.gov.al
Telefonní předvolba (0)34
PSČ 9301–9305
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fier (albánsky: Fier nebo Fieri) je město v jihozápadní Albánii. Je hlavním městem stejnojmenného okresu i kraje. V roce 2004 mělo 55 000 obyvatel. Dvanáct kilometrů od města leží zbytky korintského starověkého města Apollonia. Nachází se na řece Gjanica. Okolo města se nachází řada močálů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Fier zarodila rodina Vrioniů v 18. století na místě, kde se často setkávali obchodníci. V roce 1769 se zde nacházelo 24 domů, vybudovaných z nepálených cihel. V jeho blízkosti se nacházejí ložiska ropy, zemního plynu a bitumenu, která jsou doložena již v 1. století.

V roce 1904 mělo město čtyři části a řadu kamenných domů. Během rakousko-uherské okupae Albánie v dobách první světové války zde byl proveden první archeologický průzkum lokality Appolonia.

Přes Fier přešla v roce 1916 srbská armáda.

V roce 1965 mělo město 20 tisíc obyvatel. O dvacet let později se tento počet zvýšil na 35 tisíc. Od roku 1957 je město napojeno na albánskou železniční síť, a to prostřednictvím trati do Rrogozhinë.

V současné době je Fier průmyslovým městem; je zde zpracována především ropa, vyráběny chemické látky a paliva. Zastaralý průmysl, budovaný v dobách socialistické Albánie, je v současné době zdrojem značného znečištění oblasti. V okolí se z hlediska zemědělství pěstují především olivy a vyrábí olivový olej.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]