Rrëshen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rrëshen
Rrëshen from distance.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška100 m n. m.
StátAlbánieAlbánie Albánie
Rrëshen
Rrëshen
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel8 803 (2011)
Správa
Oficiální webbashkiamirdite.gov.al
Telefonní předvolba0216
PSČ4601–4602
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rrëshen (albánsky: Rrëshen nebo Rrësheni) je hlavní město okresu Mirditë na severu Albánie. Žije zde 9 200 obyvatel. Město leží na souřadnicích 41°34′ s. š., 19°41′ v. d.

Nachází se tu škola a nemocnice. Po pádu komunismu přibyl hotel, restaurace a kulturní centrum. Rrëshenem prochází hlavní tah od hranic s Kosovem do Tirany a Durrësu a zajišťuje tak dobré spojení s hlavním městem a Jaderským mořem.

Před druhou světovou válkou byl Rrëshen jen vesnice, od 50. let se však v okolí rozvíjel průmysl těžby a zpracování měděných rud a s ním se posílilo i administrativní postavení obce. V souvislosti s rozvojem města bylo rozhodnuto o výstavbě železniční trati do Rrëshenu v 80. letech. V roce 1987 byla trať do města dokončena (úsek z města Milot), trať však byla vybudována nepříliš kvalitně a po roce 1991 byl provoz ukončen. Když skončila éra komunismu, většina dolů byla uzavřena, což způsobilo migraci obyvatel do Tirany nebo do větších průmyslových měst. Perspektivu ekonomického rozvoje navíc ukončil útlum průmyslové výroby a krach státních podniků. Řada obyvatel města emigrovala do zahraničí (např. do Itálie).

V roce 1996 se město stalo sídlem nově zřízené římskokatolické diecéze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Rrëshen na anglické Wikipedii a Rrëshen na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]