Pogradec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pogradec
Pohled na město z pevnosti Kalaja západně od města.
Souřadnice
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pogradec je okresní město v jihovýchodní části Albánie, na jižní straně Ohridského jezera, u hranice s Republikou Makedonií. V roce 2011 mělo 20 848 obyvatel.

Město se rozkládá na úrodné rovině jižně od Ohridského jezera a východně od horského hřebenu Te Pusi[zdroj?]. Název města je slovanského původu (Podgradec) a v češtině znamená podhradí. Historická pevnost Kalaja se nachází ve svahu hor, které Pogradec obklopují ze západu.

V Pogradci se nacházela druhá škola, která vyučovala albánský jazyk.[zdroj?] Východně od města se v dobách existence komunistické Albánie nacházela letní rezidence Envera Hodži a dalších představitelů Albánské strany práce. V současné době zde existuje vládní rezidence.[zdroj?]

Pogradec je jednou z posledních zastávek na hlavní dopravní spojnici mezi Albánií a republikou Makedonií. Prochází zde hlavní silniční tah z Elbasanu do Ohridu a také železnice, která je však v Pogradci ukončena a dále na makedonské území nepokračuje.

Město má svojí promenádu, která se táhne po pobřeží Ohridského jezera. Po roce 1991, kdy došlo v Albánii k společenským změnám a konci vlády komunistického režimu se v Pogradci rozvíjí turistika. Díky tomu má město moderní hotely a také dobré jak silniční, tak i lodní spojení s nedalekou Makedonií, se kterou sdílí břehy Ohridského jezera.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]