Drač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Drač
Durrës
Celkový pohled od východu (na vršku palác krále Zoga)
Celkový pohled od východu (na vršku palác krále Zoga)
Drač – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 0 m n. m.
stát: Albánie Albánie
kraj: Durrës
okres: Durrës
Drač
Red pog.png
Drač
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 46,3 km²
počet obyvatel: 115 550 (2011)
hustota zalidnění: 2495,7 obyv. / km²
etnické složení: Albánci (dříve i Srbové a Bulhaři)
správa
starosta: Vangjush Dako (PS)
oficiální web: http://www.durres.gov.al
telefonní předvolba: (+355) 052
PSČ: 2001–2010
označení vozidel: DR

Drač neboli Durrës (řecky Δυρράχιο, Dirráchio; srbsky Драч, Drač; italsky: Durazzo), je nejstarší a druhé největší město Albánie, významný námořní přístav situovaný na východním pobřeží Jaderského moře při severním okraji Dračské zátoky, asi 30 km západně od Tirany. V letech 19141920 byla Drač hlavním městem Albánie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Drač založili pod jménem Epidamnós (Επίδαμνος) řečtí osadníci z Korintu a Kerkyry roku 627 př. n. l.. Podle řeckého historika Thukydida se později Korinťané a Kerkyřané ocitli ve sporu o toto město a nakonec r. 431 př. n. l. události vyústily ve vleklou peloponéskou válku. Od roku 229 př. n. l. náležel Římanům, kteří jej přejmenovali na Dyrrhachium (řec. Dyrrhachion) a zbudovali odtud strategicky důležitou silnici Via Egnatia do Soluně, později protaženou až do Konstantinopole. U Dyrrhachia byla 10. července 48 př. n. l. svedena bitva, v níž se Caesar neúspěšně pokusil porazit Pompeiovo vojsko.

Město pod římskou vládou prosperovalo jakožto významný obchodní přístav. Kolem roku 430 se v něm narodil pozdější císař Anastasius. Stejně jako zbytek Balkánu, i Dyrrhachium bylo v období stěhování národů postiženo vpády barbarů, zachovalo si však příslušnost k Byzantské říši.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

Počátkem 10. století se Dyrrhachium i s většinou Albánie stalo součástí první bulharské říše pod carem Simeonem Velikým. Již za jeho nástupce Petra je sice znovuovládli Byzantinci, ale město bylo předmětem byzantsko-bulharských sporů až do roku 1018. V té době se také pro Dyrrhachium objevuje bulharský ekvivalent jména: Drač.

Po období byzantského panství se po vítězství nad Alexiem I. Drače v únoru 1082 nakrátko zmocnili Normané ze Sicílie vedení Robertem Guiscardem a jeho synem Bohemondem, definitivní ztrátu pro Byzanc však přinesl až 11. červen 1185, kdy jej dobyl sicilský král Vilém II. Počátkem 14. století se v souvislosti s neapolským panstvím na Balkáně etablovalo Dračské vévodství (Ducato di Durazzo) pod vládou členů neapolského panovnického rodu. V letech 13921501 ovládali město Benátčané (v rámci Benátské Albánie), poté až do vzniku nezávislé Albánie roku 1912 bylo součástí Osmanské říše.

Novodobé dějiny[editovat | editovat zdroj]

Roku 1914 bylo město díky své starobylosti a významné roli, kterou hrálo během albánského národního obrození vybráno za hlavní město Albánie (už druhé v pořadí). Následujícího roku, v plném proudu první světové války, město okupovala Itálie a rok nato Rakousko-Uhersko, které jej drželo až do října 1918, kdy opět, spolu s většinou albánského území, padlo do rukou Itálie, tentokrát už jako člena vítězné Trojdohody. Pokračující zmatky poválečné doby a snahy o rozbití Albánie vedly nakonec albánské předáky k rozhodnutí přenést sídlo státu z Italy ovládané Drače na východ do vnitrozemské Tirany (1920). Významné modernizace se město dočkalo po ničivém zemětřesení roku 1926; následujícího roku začal být budován nový moderní přístav. V 30. letech Albánie fašistické Itálii umožnila přístav dále rozšířit (především ve smyslu využití pro vojenské účely). Italské firmy také získaly koncese na těžbu ropy v oblastech v okolí města.[1] K hlavnímu rozvoji došlo ale zejména po druhé světové válce. První albánská železnice, spojující Drač od roku 1949 s Tiranou a později s Elbasanem, přispěla k dalšímu průmyslovému rozvoji.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2000 je v provozu první albánská dálnice z Drače do Tirany. Lodní linky spojují město s Bari, Brindisi, Anconou a dalšími italskými přístavy. Drač je nejdůležitějším osobním i nákladním přístavem Albánie a také turisticky vyhledávaným přímořským letoviskem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BARTL, Peter. Albanci - od srednjeg veka do danas. Bělehrad : Clio, 2001. 324 s. Kapitola Ka nacionalnoj državi (1913-1944), s. 212. (srbština) 

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Drač ve Wikimedia Commons