Válka v Kosovu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Válka v Kosovu
Konflikt: Válka v Jugoslávii
odshora:centrální budova jugoslávské armády zcela zničena, auto zasypané sutí, hrob zabitých militantů KLA, volný let USAF F-15.
odshora:centrální budova jugoslávské armády zcela zničena, auto zasypané sutí, hrob zabitých militantů KLA, volný let USAF F-15.
Trvání: 28. únor 1998 - 11. červen 1999
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Kosovo, Jugoslávie
Casus belli: pokus o odtrhnutí od Jugoslávie
Výsledek: jugoslávské bezpečnostní síly se stáhly z Kosova. Kosovo se stalo mezinárodním protektorátem
Změny území: Žádné změny hranic,[1] ale faktické odtržení Kosova od Jugoslávie pod Dočasnou správou OSN[zdroj?]
Strany
Flag of NATO.svg NATO (letecké útoky)
UCK KLA.png Kosovská osvobozenecká armáda
Albánie Albánie (nepřímá účast)
Flag of FR Yugoslavia.svg Svazová republika Jugoslávie
Srbsko Srbsko
Černá Hora Černá Hora
Velitelé
Adem Jashari
Sylejman Selimi (do května 1999)
Agim Çeku (od května 1999)
Flag of FR Yugoslavia.svg Slobodan Milošević
Flag of FR Yugoslavia.svg Dragoljub Ojdanić
Flag of FR Yugoslavia.svg Svetozar Marjanović
Flag of FR Yugoslavia.svg Nebojša Pavković
Flag of Serbia.svg Sreten Lukić
Síla
Kosovo: 40,000 vojáků
NATO: 80 letadel
Flag of FR Yugoslavia.svg 140,000 vojáků
Flag of Serbia.svg 30,000 policistů a 15,000 dobrovolníků
Ztráty
Kosovo: 3,000 vojáků
NATO: 2 letadla
Flag of FR Yugoslavia.svg Flag of Serbia.svg 2,000 vojáků
{{{poznámky}}}

Kosovská válka neboli válka v Kosovu byl ozbrojený konflikt v Kosovu probíhající od 28. 2. 1998 do 11. 6. 1999. Konfliktu se účastnily ozbrojené síly Svazové republiky Jugoslávie (jugoslávská armáda /tovřené převážně Srby[2]/, policie a srbské paravojenské oddíly) na jedné straně a albánská Osvobozenecká armáda Kosova (UÇK) s pozdější přímou podporou ze strany NATO na straně druhé. Konflikt byl provázen masivními přesuny obyvatel Kosova. V konfliktu lze rozlišit 2 fáze:

  1. Počátek roku 1998 - 1999: operace ozbrojených sil Svazové republiky Jugoslávie s cílem eliminovat osvobozenecký boj UÇK, který začal poté co Srbové neuznali výsledky referenda o samostatnosti Kosova[3].
  2. 24. března - 10. června 1999: NATO bombardování Svazové republiky Jugoslávie, během kterého letadla NATO zaútočila na jugoslávské vojenské a civilní cíle (Operace Spojenecká síla, Operation Allied Force). Albánští bojovníci z UÇK podpořeni zásahem NATO mezitím pokračovali v boji proti jugoslávským silám.

Průběh války v Kosovu[editovat | editovat zdroj]

Když byla v roce 1995 podepsána Daytonská dohoda, která uznala Svazovou republiku Jugoslávii v jejich dosavadních hranicích, tedy včetně Kosova i přesto, že v referendu z 30. září 1991 rozhodlo 99 procenta hlasujících o vytvoření samostatného státu[4].

Roku 1997 vypukla v Kosovu občanská válka mezi UÇK a ozbrojenými silami Svazové republiky Jugoslávie (jugoslávská armáda /tovřené převážně Srby[5]/, policie a srbské paravojenské oddíly). V průběhu války docházelo k oboustrannému teroru na civilním obyvatelstvu i k oboustrannému vyhánění lidí z domovů. V září zasedala Rada bezpečnosti OSN i vedení NATO, které 13. října dalo Miloševičovi ultimátum, aby stáhl svá vojska z Kosova.

16. ledna 1999 došlo k masakru v Račaku, kde bylo dle tvrzení Albánců pobito asi 40 albánských civilistů. Tento incident měl za následek zvýšený tlak západních mocností na Srbsko s cílem stažení srbské armády z Kosova. V únoru a březnu 1999 byla zahájena jednání mezi Srby a Albánci, která však skončila fiaskem s ohledem na podmínky Rambouilletské smlouvy, podle níž se Kosovo mělo postupně osamostatnit.

Od března do června 1999 se do války zapojila NATO na straně kosovských Albánců. Území Srbska bylo více než 3 měsíce intenzivně bombardováno v rámci Operace Spojenecká síla, po této vojenské akci skončila válka v Kosovu. Poté v roce 20002001 se střety již v mnohem menší míře přesunuly do sousední Makedonie, kde byly ukončeny po dosažení politických ústupků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. United Nations Security Council Resolution 1244 [1]
  2. http://www.valka.cz/clanek_13707.html?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=linkthru
  3. http://kosovo.sk/historia-kosova/
  4. http://kosovo.sk/historia-kosova/
  5. http://www.valka.cz/clanek_13707.html?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=linkthru

Související články[editovat | editovat zdroj]