Adem Jashari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adem Jashari
Adem Jašari, bista u Tirani.JPG
Narození28. listopadu 1955
Socialistická autonomní oblast Kosovo
Úmrtí7. března 1998 (ve věku 42 let)
Kosovo
Příčina úmrtízabitý v boji
Povolánídůstojník
Nábož. vyznáníislám
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adem Jashari [adem jašari] (28. listopadu 1955 v Prekazu7. března 1998 v Prekazu) byl kosovský Albánec a člen UÇK. S jugoslávskými ozbrojenými složkami bojoval od počátku 90. let 20. století. Byl zabit při opakovaném útoku jugoslávských ozbrojených složek na jeho dům.

V roce 1991 se Adem Jashari přestěhoval do Albánie, kde začal trénovat s prvními dobrovolníky. Ti se později připojili k Kosovské osvobozenecké armádě (UÇK). Dne 28. února 1998 vzbouřenecká skupina pod vedením Adema Jashariho zaútočila na srbské policejní hlídky a zabila čtyři policisty, další dva zranila. Jashariho rodina se silami kosovských Srbů bojovala sice během celých 90. let, k velké nelibosti jak jugoslávských politických představitelů, tak i umírněných kosovskoalbánských politiků. První ozbrojený střet mezi Jasharim a jeho spolubojovníky proti silám jugoslávské armády a policie se odehrál ráno 30. prosince 1991. Bylo to v době, kdy Kosovo již vyhlásilo jednostranně nejprve statut republiky (tzv. Kačanickou ústavu a později i nezávislost na SFRJ, kterou však žádný stát neuznal). Dům Jasharů byl obklíčen bezpečnostními složkami, požadujícími vydání Jashariho. Jeho přátelé však obklíčení rozbili. Později se Jashari účastnil několika dalších akcí proti jugoslávské armádě a policii. Byl zabit během třídenní srbské operace proti jeho sídlu dne 7.3.1998, v jejímž průběhu bylo srbskými státními složkami zabito dalších až 57 osob, z toho cca 2-3 desítky žen a dětí ve věku pod 16 let.[1]

Kosovští Albánci Jashariho považují za hrdinu a tvrdí, že se při útoku zabil sám, aby nepadl nepřátelskou kulkou. Podle Srbů byl Jashari terorista. V současné době nesou jeho jméno četné ulice po celém Kosovu a jsou mu odhalovány sochy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]