Abaz Kupi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abaz Kupi
Abaz Kupi (portrait).jpg
Stranická příslušnost
Členství Legaliteti

Narození 6. února 1892
Krujë
Úmrtí 17. ledna 1976 (ve věku 83 let)
New York
Národnost Albánci
Profese politik a partyzán
Náboženství islám
Commons Kategorie Abaz Kupi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abaz Kupi (6. srpna 1892, Akçasahir (dnes Krujë), Osmanská říše17. ledna 1976, New York, USA) byl albánský meziválečný a poválečný politik a příslušník albánské armády.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kupi v meziválečné Albánii blízce spolupracoval s tehdejším králem Ahmetem Zogu. Stal se kapitánem posádky dislokované ve městě Krujë. Později zastával i hodnost majora. Během druhé světové války spolupracoval s komunistickým odbojem, byť sám nikdy mezi komunisty nevstoupil. V době příchodu komunistické strany Albánie k moci byl Abaz Kupi pověřen řízením Národněosvobozenecké rady,[1] a to jako jeden z mála politiků, kteří byli kompromitováni s meziválečným královským režimem. Když však komunisté přitvrdili ve svých pozicích, inicioval vznik nového hnutí, které mělo zajistit návrat krále Zogu do Albánie. Svojí domovinu Kupi nakonec opustil s řadou antikomunisticky smýšlejících politiků na podzim 1944.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sovětizace východní Evropy. Praha: Historický ústav, 1995. 283 s. ISBN 80-85268-45-0. Kapitola Albánie: Sovětizace bez sovětů (1944-1948), s. 147. (čeština)