Skadarské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skadarské jezero
pohled z černohorské strany na zarostlé Skadarské jezero
Poloha
Světadíl Evropa
Státy AlbánieAlbánie Albánie (Shkodër), Černá HoraČerná Hora Černá Hora
Skadarské jezero (Černá Hora)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 356 km²
Objem 1,93 km³
Povodí 5490 km²
Max. hloubka 12 m
Prům. hloubka 5 m
Ostatní
Typ krasový
Nadm. výška 6 m n. m.
Pobřeží 207
Přítok vody Morača, Thate
Odtok vody Buna
Ostrovy Vranjina, Grmožur
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skadarské jezero (srbsky Скадарско језеро, albánsky Liqeni i Shkodrës, italsky Lago di Scuttari, v Střední Evropě známo ve variantách názvu ve všech třech jazycích) je krasové jezero na hranicích Černé Hory a Albánie (Kraj Shkodër). Jde o největší jezero na Balkáně. Jeho rozloha kolísá od 356 km² do 376 km², z čehož přibližně jedna třetina (148 km²) připadá Albánii a zbytek Černé Hoře. Dosahuje hloubky až 12 m (podle jiných zdrojů až 44 m případně dokonce 60 m). Leží v nadmořské výšce 6 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Východní a severní břeh je nízký. Na severu se rozkládá Demovsko polje. Naopak západní a jihozápadní je hornatý. Od Jaderského moře odděluje jezero hřbet Rumija.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře se nachází několik ostrovů. Největší je Vranjina v deltě Morači. Dále to je bývalé ostrovní vězení Grmožur, bývalá ostrovní pevnost Lesendro a menší ostrovy Starčevo, Korn, Beška, Omerova gorica, Krajinské souostroví, které zahrnuje 50 menších ostrůvků.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do jezera ústí ze severozápadu v Černé Hoře řeka Morača a ze severovýchodu v Albánii řeka Thate (Zeta). Odtéká z něj pak řeka Buna do Jaderského moře. Řeka Buna krátce pod jezerem přijímá severní rameno Drinu, které při vysokých stavech vody na jaře a na podzim naopak napájí Skadarské jezero. To se pak rozlévá na plochu až 550 km².

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Voda v jezeře je čistá, což především zabezpečuje přibližně 50 pramenů, které jsou na dně. Kompletně se tak voda v jezeře vymění za tři až šest měsíců.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V Černé Hoře je jezero a okolí od roku 1983 národním parkem. Jedná se o jednu z největších ptačích rezervací v Evropě s více než 270 druhy, mimo jiné posledními evropskými pelikány.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

V okolí jezera, které vždy bývalo význačným centrem Černé Hory, je mnoho kulturních památek. Poblíž jihovýchodního břehu leží albánské město Skadar, v severní části je jezero z části zasypáno a přemostěno železnicí spojující Bělehrad a město Bar. Na jezeře je rozvinutá místní lodní doprava a rybářství.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Scutari na anglické Wikipedii.