Morača

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Morača
údolí řeky
údolí řeky
Základní informace
Délka toku112 km
Plocha povodí3200 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
Černá HoraČerná Hora Černá Hora
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Středozemní moře, Jaderské moře, Drin, Buna
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Morača (v srbské cyrilici Морача) je jedna z nejvýznamnějších řek v Černé Hoře. Je dlouhá 112 km, její povodí má rozlohu 3 200 km². Protéká hlavním městem země, Podgoricí. Její povodí má rozlohu 2628 km2.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka vzniká v Dinárských Alpách soutokem Javorského a Rzačského potoka téměř uprostřed země. Teče na jih, do hlavního města Podgorici, a to kaňonem. Řeka vyhloubila postupem času do okolních skal z vápence a dolomitu hluboké údolí. Za metropolí protéká úrodnou rovinou a vlévá se do Skadarského jezera. Jejím největším levým přítokem je Cijevna, vlévá se do ní také Mala rijeka. Hlavním pravým přítokem Morači je řeka Zeta. Obecně jsou přítoky Morači krátké řeky s prudkým klesáním.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece byly zbudovány čtyři vodní elektrárny (Perućica, Glava Zete, Slap Zete, Cijevna). Roku 2009 poté navrhla černohorská vláda výstavbu dalších čtyř. Řeka je mělká a prudká a její tok není využíván k dopravě.

Údolím řeky jsou vedeny důležité dopravní spoje mezi Bělehradem a Podgoricí. Vede tudy také železniční trať z Bělehradu do Baru a v budoucnu má být údolím vedena i první černohorská dálnice. Kaňon je, stejně jako místní pravoslavný klášter, vyhledávaný turisty.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]