Most Moračica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Most Moračica
Základní údaje
Státy Černá Hora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Moračica (v srbské cyrilici Мост Морачица) je v současné době budovaný dálniční most, který se nachází v Černé Hoře. Jedná se o největší most, který se bude po svém dokončení v zemi nacházet, a délkou překoná i Đurđevićův most přes řeku Taru. Nachází se na budovaném úseku SmokovacMateševo dálnice mezi městy Bar a Boljare.

Most má být téměř kilometr dlouhý (960 m);[1] a bude překonávat údolí řeky Morači. Betonová stavba bude mít celkem pět pilířů, z nichž nejvyšší bude mít 161 m. Maximální vzdálenost mezi nimi bude činit 190 m.

Pilíře byly vybetonovány v průběhu jara[2], léta a podzimu roku 2017 a následně budou stavební práce pokračovat s dokončením vrchní části stavby. Na stavbě pracovali i dělníci z Čínské lidové republiky.[3] Na staveništi pracovalo okolo 150 lidí a betonování sloupů se odvíjelo rychlostí 1 m denně. Stavební práce probíhaly jak ve dne, tak i v noci. Očekává se, že výsledné náklady na výstavbu mostu dosáhnou částky 200 milionů USD.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu b92.net (srbsky)
  2. Článek na portálu cdm.me (srbsky)
  3. Článek na portálu novosti.rs (srbsky)
  4. Článek na portálu portalanalitika.me (srbsky)