Andrijevica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Andrijevica
Андријевица
Kostel v Andrijevici
Kostel v Andrijevici
Andrijevica Андријевица – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška800–900 m n. m.
StátČerná HoraČerná Hora Černá Hora
OpštinaAndrijevica
Andrijevica
Andrijevica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha283 km²
Počet obyvatel1 073 (2003 (celá opština 5 785))
Hustota zalidnění20 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaVeselin Bakić
Oficiální webwww.andrijevica.me
PSČ84320
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Andrijevica (v srbské cyrilici Андријевица) je město ve východní části Černé Hory. Je centrem stejnojmenné opštiny s 5 785 obyvateli (samo má 1073 obyvatel). Je považováno za neoficiální centrum regionu Vasojevići.

Centrum města představuje několik patrových domů, které se rozkládají kolem městského parku a hotelu Komovi. Nacházejí se na plošině cca 40 m vysoko nad úrovní řeky Lim. Zástavba se od tohoto centra rozkládá jak severně po, tak i jižně proti proudu řeky.

Nachází se na úpatí pohoří Komovi, Bjelasica a Prokletije. Jižně od centra města se nachází soutok řeky Lim s říčkou Zlorečica. Samotné město se rozkládá v nadmořské výšce okolo 800-900 m (údolí řeky Lim má výšku 760 m).

Andrijevicí pochází silniční komunikace Bijelo Polje - Plav. Železniční spojení se zbytkem země nemá (nejbližší nádraží se nachází v Bijelom Polju, desítky kilometrů daleko).

Osídlení lokality bylo archeologickými průzkumy prokázáno již od neolitu. Rovněž zde byla prokázána přítomnost Illyrů a Římanů. V roce 1858 se Andrijevica stala součástí Černé Hory. Postupně se rozvíjela jako malé sídlo, nicméně tento rozvoj přerušily nejprve Balkánské války a později První světová válka. Ve druhé světové válce se konala v oblasti tzv. Andrijevická operace, ve které se pokusili němečtí nacisté zastavit postupující partyzánské jednotky. Po skončení konfliktu bylo centrum města přebudováno a má tak nyní mnohem méně rurální charakter. V roce 1960 však byla zrušena andrijevická opština a město připadlo pod správu nedalekého Berane. Samostatnou obcí se stala Andrijevica až v roce 1990.

Od roku 2008 má městečko i nový moderní kulturní dům.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]