Žabljak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Žabljak (rozcestník).
Žabljak
Жабљак
Hlavní náměstí
Hlavní náměstí
Žabljak – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 450 m n. m.
Časové pásmo+1 (letní +2)
StátČerná HoraČerná Hora Černá Hora
OpštinaŽabljak
Administrativní dělení28 částí
Žabljak
Žabljak
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha445 km²
Počet obyvatel1 973 (2003)
Hustota zalidnění4,4 obyv./km²
Etnické složeníSrbové (50, 26%), Černohorci (40, 03%)
Správa
StatusMěsto
StarostaIsailo Šljivančanin
Vznik1871
Oficiální webwww.zabljak.me
Telefonní předvolba+382 52
PSČ84 220
Označení vozidelŽB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žabljak je město ležící na severu Černé Hory. Žijí v něm necelé 2000 obyvatel. Město je situováno uprostřed náhorní plošiny pohoří Durmitor, které je přírodní památkou UNESCO a národním parkem. Jeho střed se nachází v nadmořské výšce kolem 1450 m n. m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historicky první jméno dali okolí současného města Slované. Díky blízkému zdroji pitné vody se oblast jmenovala Varezina voda (Варезина вода). Později bylo město přejmenováno na Hanovi. Současné jméno pochází z roku 1870, kdy zde byla postavena škola, kostel a kapitánský domek.

Během Balkánských válek byla většina původních staveb zničena. K jedné z mála dochovaných staveb patří například kostel sv. Preobraženje z roku 1862, postavený jako památka na počest vítězství Černohorského knížectví nad Osmanskou říší. Později zde bylo zřízeno město Žabljak s obchody, kavárnami apod. V roce 1880 se stal Žabljak obchodním městem a sídlem stejnojmenné opštiny.

Pohled na město a okolí z vrcholu Savin kuk

Před první světovou válkou byl Žabljak typickým horským městečkem. Díky typické architektuře a kráse okolní přírody se místo stalo významným centrem pro turisty nejen z Jugoslávského království, ale také třeba z Itálie (díky úzkým vazbám mezi Itálií a Černou Horou).

Během druhé světové války bylo město vypáleno, avšak hned po válce bylo znovu vystavěno a stalo se černohorským centrem zimních sportů.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Příroda v okolí města

Žabljak je administrativním centrem stejnojmenné opštiny, která má 4 204 obyvatel. Samotné město má 1 937 obyvatel a je to největší sídlo v opštině.

Obyvatelstvo města Žabljak
Etnické složení (sčítání lidu 1991)
Etnické složení (sčítání lidu 2003)

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ulice v centru města

Město je významným turistickým centrem, a to hlavně v oblasti letních a zimních sportů. Nejlepšími sportovními aktivitami v okolí jsou lyžování, snowboarding, rafting, horolezectví nebo pěší turistika. V okolním horském masivu Durmitor je mj. 18 ledovcových jezer, nejznámějším je Crno jezero nedaleko města.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavním problémem Žabljaku je špatná dopravní infrastruktura, která ale v posledních letech prochází mnoha rekonstrukcemi (přibývají nové silnice, i díky fondům rozvoje EU). Hlavní spojení je přes silnici E65, která spojuje Žabljak s Podgoricou.

Město má své vlastní letiště, které je ovšem používáno jen pro modelářské a zřídka také kaskadérské kluby. Nejbližší užívané letiště je mezinárodní letiště Golubovci v Podgorice vzdálené 170 km, ze kterého lítají pravidelné linky nejen do Evropy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]