Bijelo Polje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bijelo Polje
Bijelo Polje (1).jpg
Bijelo Polje – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 578 m n. m.
Stát Černá HoraČerná Hora Černá Hora
Bijelo Polje
Bijelo Polje
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 924 km²
Počet obyvatel 15 883 (2003)
Hustota zalidnění 17,2 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.bijelopolje.co.me
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bijelo Polje (v srbské cyrilici Бијело Поље) je město na severu Černé Hory s cca 15 900 obyvateli (pravoslavné obyvatelstvo zde mírně převažuje nad muslimským). Město leží na území historického regionu s názvem Novopazarského sandžaku, necelých 10 km od hranic se Srbskem, 75 km severovýchodně od Podgorici a 70 km východně od Nikšiće.

Stejnojmenná obec (opština) má cca 57 000 obyvatel na území 924 km². Město se rozkládá na obou březích údolí řeky Lim, je obklopeno vrcholky s nadmořskou výškou cca 800–1000 m n. m. Jižním směrem od něj se nachází národní park Biogradska Gora a pohoří Crna glava, je častým výchozím bodem pro turistické výpravy do této oblasti.

Název[editovat | editovat zdroj]

Bijelo Polje („Bílé pole“) dostalo své jméno podle bílých květů, jež zde hojně rostou.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vuk Stefanović Karadžić ve svém slovníku popsal Bijelo Polje jako město v Hercegovině u řeky Lim.

V letech 18651902 bylo Bijelo Polje součástí Novopazarského sandžaku (dnes známý jako Sandžak), ve své době nejzápadnější území Osmanské říše po Berlínském kongresu. V letech 19021912 příslušelo sandžaku sjenickému. Po první balkánské válce se stalo součástí Černé Hory. Do porážky Osmanské říše byl název města Akovo.

Za druhé světové války bylo město díky své odlehlosti jedním z úporišť partyzánů.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Město a jeho okolí má několik srbských pravoslavných kostelů a klášterů, stejně jako některé mešity. Nápadný je např. kostel sv. Petra a Pavla se dvěma věžemi na ulici Kneza Miroslava.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dnes je Bijelo Polje především transitním městem: vede tudy hlavní silniční tah z Bělehradu k Jaderskému moři (silnice č. M-2).

Ve stejném směru vede i železniční trať Bělehrad–Bar, která zde má i stanici. Trať je vedena v několika tunelech procházejících pod samotným městem.

Výhledově má první černohorská dálnice, která spojí metropoli Podgorici ze Srbskem, vést zhruba 12 km východně od města Bijelo Polje, čímž jej připraví o statut významné zastávky na tomto mezinárodním tahu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]