Budva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budva
Budva, view from Gospostina.jpg
Budva – znak
znak
Budva – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 3 m n. m.
Stát Černá HoraČerná Hora Černá Hora
Budva
Budva
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 122 km²
Počet obyvatel 19 218 (2011)
Hustota zalidnění 157,5 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.budva.me
PSČ 85310
Označení vozidel BD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budva (srbsky Будва) je město a opština v Černé Hoře, na jejím jihu, na břehu Jaderského moře.

Město má asi 10 000 obyvatel; je centrem celé Budvanské riviéry; jedné z nejvýznamnějších turistických oblastí v celé Černé Hoře. Jádro města je dochované ve své historické podobě a je obehnané hradbami. Jeho dějiny jsou staré až 2 600 let. Slunce zde svítí 220 dní v roce.

Dějiny města[editovat | editovat zdroj]

Legendy vyprávějí, že bylo město založeno Kadmómem, synem fénicého krále Agenora a královny Telofosy, poté, co byl vyhnán z Théb. Ilyrové, kteří zde žili, ho vzali mezi sebe a když s jeho pomocí porazili svoje nepřátele, jmenovali ho svým vůdcem.

O Budvě (pod jménem Buthohe) se poprvé zmínil Sofoklés. Města se později zmocnili Řekové a po nich v 2. století Římané, kteří z Budvy vytvořili obchodní centrum jižního Jadranu. V roce 535 se města zmocnili Byzantinci. V roce 831 rozkvět končí, Arabové město po moři přepadli, zničili a vydrancovali. Budva byla obnovena pod ochranou státu Duklja. Byzantinci se pak město pokoušeli získat zpět, ale bezvýsledně. Později Budva patřila Zetě, Benátkám, Turecku, Francii a Rakousku. V roce 1919 se stalo součástí Černé Hory.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Budva je jedním z nejvýznamnějších letovisek v Černé Hoře. Je zde mnoho hotelů, hotel Splendid je považován za nejluxusnější hotel na Balkáně. Je zde též mnoho pláží, nejrozlehlejší Slovenska plaža. Pořádají se tu hudební festivaly a jiné akce – v roce 2007 sem zavítala legendární britská skupina Rolling Stones. Také se v blízkosti města (v Bečići) nachází jedna z nejznámějších černohorských restaurací Tri Ribara.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]