Velika Plana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velika Plana
Velika Plana.jpg
Velika Plana – znak
znak
Velika Plana – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška107 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Velika Plana
Velika Plana
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha345 km²
Správa
Telefonní předvolba026
PSČ11320
Označení vozidelVP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velika Plana (v srbské cyrilici Велика Плана) je město v centrální části Srbska, 93 km jihovýchodně v Bělehradě. Administrativně spadá pod Podunajský okruh. V roce 2011 mělo 16 088 obyvatel.

Město se nachází v blízkosti soutoku řek Jasenica a Velika Morava[1], přibližně mezi městy Jagodina a Smederevo. Velikou Planou prochází Železniční trať Bělehrad-Niš a dálnice A1. Krajina v okolí města je rovinatá. V blízkosti Veliké Plany se nachází Klášter Koporin a Klášter Pokajnica.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První historická zmínka o městě pochází z roku 1732.[1] Tehdy se jednalo o vesnici, první záznam je z období krátké rakouské nadvlády nad oblastí centrálního Srbska. První osada se nejspíše rozvíjela na březích řeky Moravy, vzhledem k neustálým záplavám však obyvatelé postupně vystavěli nové domy v oblasti současného města. Dnes původní existenci vsi připomínají jen náhrobky z druhé poloviny 18. století, které se nacházejí na původním hřbitově. V první polovině 19. století měla Velika Plana okolo stovky domů.

V období mezi dvěma světovými válkami se zde nacházela velká jatka, která byla vybudována za pomoci italského, resp. německého zahraničního kapitálu. Dnes je nejstarším domem v obci rodinný dům z roku 1922.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Velika Plana, s. 306. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]