Komovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Komovi
Комови
Komovi
Komovi

Nejvyšší bod2487 m n. m. (Kom Kučki)
Délka40 km

Nadřazená jednotkaDinárské hory
Sousední
jednotky
Bjelasica, Zeletin, Prokletije, Žijovo, Vjetarnik
Podřazené
jednotky
Kučki Komovi, Vasojeviča Komovi

SvětadílEvropa
StátČerná HoraČerná Hora Černá Hora
AlbánieAlbánie Albánie
Map
Horninyvápenec
PovodíTara, Morača, Lim
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Západ slunce nad masivem Komovi

Komovi (srbsky Комови) je vápencové pohoří nacházející se na území států Černá Hora a Albánie, přičemž v Albánii leží pouze malá příhraniční část. Horopisně se řadí do Dinárských hor. Nejvyšší vrchol je Kom Kučki (2487 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Komovi se nachází ve východní části Černé Hory. Severní hranici masivu tvoří údolí řeky Ljubaštica a silniční sedlo Trešnjevik. Ty oddělují Komovi od sousedního pohoří Bjelasica. Východ a jih pohoří je dán hranicí s pohořími Zeletin a Prokletije. Na západě vymezuje polohu masivu tok řeky Tara.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pohoří má velmi podobnou charakteristiku jako vápencové masivy Alp. Vrcholy zde mnohdy dosahují velmi rozeklaných a dramatických tvarů. Častým jevem jsou neschůdná, dlouhá suťová pole. Horstvo se člení na dvě skupiny.

Vasojeviča Komovi

Tento 7 km dlouhý hřeben je tvořen samostatnými skalnatými horami Kom Vasojeviči (2460 m) a Kom Kučki (2487 m). Masiv je tvořen náhorní plošinou (průměrná výška 1900 m), která jej obklopuje ze všech stran, z níž vystupují jednotlivé vrcholy přes 500 metrů vysoké. Zde se také nachází většina značených turistických cest v pohoří. Na východě hor, v údolí řeky Perušica, leží vesnice Konjuhe. Masiv se zde ostře zvedá z výšky 850 m skalními stěnami a připomíná pyramidu.

Kučki Komovi

Tento masiv vyplňuje západ a jih pohoří. Nachází se zde změť vysokých štítů a skalnatých hřebenů, jimž vévodí vrchol Surdup (2182 m). Tento masiv je ale velmi těžce dostupný vzhledem k faktu, že se nachází velmi blízko státní hranice s Albánií.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Chatová osada Eko Katun

Pohoří je navštěvováno sice poměrně málo, ale zato celoročně. Optimální doba je však od poloviny června do poloviny září. Asi nejvhodnější místo pro táboření v pohoří je Eko Katun Štavna. Jedná se o komplex 10 domků. Každý dům má 5 postelí, elektřinu, koupelnu s teplou vodou, jídelnu, přikrývky, nádobí apod. Domy se dají pronajímat pouze celé. V pohoří je také tolerováno volné táboření nebo stanování poblíž Popovičovi pastýřské chaty na svahu Carine nad dolinou Medjukomlje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]