Házená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: český sport Národní házená.
Házená
Turnaj v házené žen (2005).

Turnaj v házené žen (2005).

Nadřazené odvětví
Míčový kolektivní sport
Disciplíny
házená mužů, házená žen
Vrcholné soutěže
Olympijský turnaj od roku 1936 (ženy od 1976)
Mistrovství světa (muži) od roku 1938
Mistrovství světa (ženy) od roku 1957
Mistrovství Evropy (muži) od roku 1994
Mistrovství Evropy (ženy) od roku 1994
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní federace házené
Založena: 1946
Web: ihf.info
Národní svaz
Název: Český svaz házené
Založen: 1971
Web: www.chf.cz

Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy. Její počátky mají prapůvod už v míčových sportech starého Řecka. Hry tehdy sloužily dospělým jako forma zábavy nebo obřadu a dětem jako příprava na dospělost. Staří Římané provozovali míčové hry dokonce jako léčebný prostředek. Házenou (tehdy pod názvem Handbold) vymyslel dánský učitel Holger Nielsen v roce 1898. První pravidla vyšla v roce 1906. V Německu se v roce 1911 objevila varianta hry, ve které proti sobě nastupují dva jedenáctičlenné týmy, tzv. velká házená. Ta byla v roce 1936 na programu olympijských her v Berlíně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1946 v Kodani vznikla Mezinárodní federace házené (IHF) a roku 1972 byla házená zařazena na program olympijských her. Mezi největší československé úspěchy patří titul mistryň světa pro ČSSR z Jugoslávie z roku 1957 a titul mistrů světa ze Švédska o 10 let později.

Dalším výrazným příspěvkem ČSSR na poli házené se stal zrod a vývoj tzv. Národní házené (někdy také byla označována jako česká házená). Její vznik se datuje do roku 1905. Od "klasické“ házené (i když se to podle názvu nezdá) se značně liší v několika zásadních pravidlech. Hlavním rozdílem je členění hřiště na části. Jednotliví hráči se pak mohou pohybovat pouze na určitém území - podle postu na kterém se vyskytují (například obránce smí být pouze v obranné a střední třetině). Jinými rozdíly jsou odlišné rozměry hřiště a branek a mnoho dalších pravidel. Dříve měla Národní házená svůj podíl na mezinárodním úspěchu ČSSR v „klasické házené“ , protože mnoho vyspělých hráčů přecházelo právě z Národní házené do oblasti „klasické házené“. Dnes se tento sport, který měl velkou členskou základnu a byl od nás rozšířen i do zahraničí, omezuje pouze na naše území a i zde pozbývá svého dřívějšího významu.

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Házená se hraje na hřišti o rozměrech 20×40 metrů. Čáry vymezující hrací plochu na delší straně se nazývají postranní čáry. Kratší strany hrací plochy ohraničují brankové čáry (mezi tyčemi branky) a vnější brankové čáry (po stranách branky). Okolo celé hrací plochy by měla být ochranná zóna, široká vedle postranních čar nejméně 1 metr a za brankovými i brankovými-autovými čarami nejméně 2 metry. Vlastnosti hrací plochy se nesmí během utkání měnit ve prospěch jednoho z družstev. Hřiště je rozdělené na dvě poloviny, z nichž v každé je vyznačené brankoviště, které je vzdálené od branky 6 metrů. V brankovišti se smí pohybovat pouze brankář, který hájí branku o rozměrech 2x3 metry. Každé družstvo se většinou skládá ze 14 hráčů, přičemž hry se v jednom okamžiku účastní pouze 7 hráčů (6 hráčů v poli a brankář, nebo nově 7 hráčů v poli. ). Cílem je dopravit míč do branky protivníka. Hraje se na dva poločasy po 30 minutách (u hráčů 12-14 let věku po 25 minutách a u hráčů 8-12 let věku po 20 minutách) oddělených desetiminutovou přestávkou.

Brankoviště má poloměr 6 m. Za zabránění v brankové příležitosti (hrubý faul) na hranici brankoviště se nařizuje trestný hod ze vzdálenosti 7 m (tzv. sedmička). Běžný faul a jiné porušení pravidel je trestáno 9m hodem (tzv. devítka). Hráči se střídají ve hře libovolným způsobem. Za hrubý faul následuje varování žlutou kartou, při opakovaném hrubém faulu vyloučení na dvě minuty. Rozhodčí také může hráče vyloučit i bez předchozího varování. Po třetím vyloučení je hráč současně diskvalifikován do konce zápasu - červená karta.

Pravidla zahrnují i velikost hracího míče. Každá kategorie má určitou velikost.

  • Minižáci - Velikost č. 0
  • Mladší žáci - Velikost č. 1
  • Starší žačky - Velikost č. 1
  • Starší žáci - Velikost č. 2
  • Mladší dorost - Velikost č. 2
  • Starší dorost (ženy), dospělé kategorie (ženy) - Velikost č. 2 (obvod míče 54 až 56 centimetrů, hmotnost 325 až 400 gramů)
  • Starší dorost (muži), dospělé kategorie (muži) - Velikost č. 3 (obvod míče 56 až 60 centimetrů, hmotnost 425 až 475 gramů)

Házená v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se v současné době nejvyšší mužská soutěž nazývá Strabag Rail Extraliga házené, avšak dříve se jmenovala Tipgames extraliga a před tím ZUBR extraliga. Ženy hrají společně se slovenskými družstvy Interligu (ve zkratce WHIL), která v mužském provedení už zanikla. Posledním vítězem extraligy (v sezoně 2017- 2018) se stalo družstvo HCB Karviná, když ve finále play-off zdolalo celek M.A.T. Plzeň 3–1 na zápasy. U žen v sezoně 2017-2018 vyhrálo družstvo Baníku Most, které ve finále play-off porazilo Slavii Praha 2–0 na zápasy.

V dosavadní historii české, respektive československé klubové mužské házené je nejúspěšnějším klubem HC Dukla Praha. Získala jednatřicetkrát titul mistra republiky, šestkrát Český pohár a především v letech 1957, 1963 a 1984 se Dukla stala vítězem Poháru mistrů evropských zemí.

Největším úspěchem československé reprezentace bylo vítězství na mistrovství světa v roce 1967, stříbrné medaile na MS v letech 1958 a 1961 a bronzové medaile v letech 1954 a 1964. Československé reprezentaci se připisuje i autorství tzv. trháku, tj. rychlého protiútoku jednoho nebo více hráčů.[zdroj?]

Mezi největší úspěchy klasické házené v Česku patří bezpochyby také vyhlášení Filipa Jíchy nejlepším světovým hráčem házené za rok 2010 a až do teď je vzorem malých,ale i velkých házenkářů...nedávno přestoupil z německého klubu,který hrál a hraje Bundes Ligu [Kiel]do Barcelony kde i přesto že je zraněný hraje a podílí se na týmové hře[1]. Letos v červnu ukončil ve své rodné Plzni na zimním stadioně bohatou kariéru a nyní působí jako asistent trenéra v německém Kielu.

ČR se může pyšnit i značnými úspěchy v řadách rozhodčích. Patří mezi ně především dvojice Václav Horáček a Jiří Novotný, rozhodčí IHF, kteří byli nominování na Olympiádu v Londýně (2012), kde rozhodovali mimo jiné utkání o třetí místo mužů. V roce 2014 se zúčastnili Mistrovství Evropy v Dánsku. I díky těmto úspěchům se mohou tito sudí pyšnit označením TOP rozhodčí.

Hrají se dva druhy turnajů (zápasů): 4+1 - malá házená a 6+1 - velká házená.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Král házené Jícha: Je to největší ocenění, jakého můžu dosáhnout [online]. iDNES.cz [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]