Portál:Liberec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Statutární město Liberec upravit

Vítejte na portálu statutárního města Liberce. Město Liberec je významnou kulturní i sportovní metropolí severních Čech a krajským městem Libereckého kraje. Je zakládajícím členem Euroregionu Nisa. Nejvýznamnější dominantou města je vysílač a hotel Ještěd a Liberecká radnice. K turistickým lákadlům patří zejména Jizerské hory, které město obklopují, Zoologická zahrada Liberec, Botanická zahrada Liberec, Divadlo F. X. Šaldy, Severočeské muzeum v Liberci, Centrum Babylon Liberec a v neposlední řadě IQLANDIA. Z oblasti výzkumu a vývoje město proslavila Technická univerzita v Liberci svým významným podílem na vývoji nanovláken. Z oblasti sportu FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

Hlavní článek o Liberci

Klášter kapucínů v Liberci-Jeřábě

Klášter kapucínů v Liberci je někdejší hospic při kostele svaté Máří Magdaleny na úpatí Keilova vrchu. Nachází se v Jungmannově ulici č. 333 ve třetí liberecké části, zvané Jeřáb. Byl nejmladším kapucínským klášterem na českém území. Areál kapucínského konventu, sestávající z kostela sv. Máří Magdalény,obytné rezidence, kryté chodby, schodiště s balustrádou a ohradní zdi s bránou je zapsán na Ústředním seznamu kulturních památek České republiky pod číslem 41331/5-4154.

Iniciátorkou založení kláštera byla představitelka liberecké průmyslnické rodiny v textilnictví, Marie Paulina baronka von Liebieg. Plánování výstavby nového kostela v nově vzniklé městské čtvrti Jeřáb započalo v roce 1908 a již v té době se počítalo s duchovní správou kostela řádem kapucínůTyrolska. Kostel byl postaven v místech, kde od roku 1735 stávala kaple Zvěstování Panny Marie. Nový kostel byl vysvěcen 11. června 1911.

Celý článek
navrhnout článek měsíce | prohlédnout si připravené | prohlédnout si archivované

Základní informace upravit
Liberec má 26 katastrálních území a člení se na 33 místních částí nazývaných městské čtvrti, přičemž 32 je spravováno přímo libereckým magistrátem a jedna je samosprávným městským obvodem.
 • Magistrát města Liberec sídlí v Liberecké historické radnici na náměstí Dr. E. Beneše.
 • Stávající vedení města: primátor Jaroslav Zámečník (SLK); náměstci primátora Šárka Prachařová (ANO 2011); Petr Židek (ODS); Jiří Janďourek (SLK); Ivan Langr (SLK); Jiří Šolc (ANO 2011); Adam Lenert (ANO 2011); Martina Teplá (ANO 2011); Jan Hruška (Piráti)
 • PSČ centra města: 460 01
 • Rozkládá se na ploše 106 km²
 • Má přes 106 tisíc obyvatel
 • Liberec je tzv. nočník republiky, kde průměrný úhrn srážek činí 803,4 mm ročně. Nejdeštivějším měsícem je srpen s 88,4 mm, nejsušší je únor s 46,2 mm
 • Průměrná teplota vzduchu je 7,2 °C, nejteplejším měsícem je červenec s 16,2 °C a nejchladnější leden, kdy je průměrná teplota −2,5 °C.
 • Pata radnice je ve výšce 374 m n. m.
 • Nejvyšším bodem katastru města je vrchol Ještědu (1012 m n. m).
 • Nejnižší bod se nachází v městské části Machnín (325 m n. m.).
 • Městem protéká Lužická Nisa a její přítoky, například Černá Nisa a Harcovský potok, na něm leží Harcovská přehrada. Přirozenými vodními plochami jsou rybníky: například Vesecký (tzv. Teich), Kačák (Žabák) v Krásné Studánce a rybník Seba.
Členění Liberce
Členění Liberce
Klima diagram 1961-1990
Klima diagram 1961-1990
Katastrální členění
Katastrální členění
Liberecké osobnosti upravit
Přemysl Sobotka

Zuzana Hejnová Pavel Liška Tomáš Enge Oldřich Kaiser F.X. Šalda Ferdinand Porsche Wilhelm Frick

Rodáci[editovat zdroj]

Osobnosti spjaté s městem[editovat zdroj]

Ještěd - pohled ze stezky od Vířivých kamenů k Televizní cestě na Libereckou kotlinu

Ještěd - pohled ze stezky od Vířivých kamenů k Televizní cestě na Libereckou kotlinu
navrhnout obrázek měsíce | prohlédnout si připravené | prohlédnout si archivované

Aktuality z Liberce upravit
 • 21. května 2020 – uběhlo 75 let od vniknutí porevolučních gard do sudetského pohraničí. Jednotky zabíjely Němce, rabovaly. Němci, kteří zde ve velké míře žili, raději si vzali život.[1]
 • Březen 2019 – Liberecký zpravodaj změnil grafickou podobu a nově nese značku ZpravodajˆLiberec. Do budoucna je v plánu změnit grafiku dalších věcí spojených s městem.[2]

Archiv aktualit

Liberecké perličky upravit
Liberec, jako každé město má své kuriozity, které vypovídají o historii a současnosti města....
 • Roku 1891 byl v Liberci spáchán neúspěšný atentát na císaře Františka Josefa I.
 • První automobil v Čechách brázdil právě liberecké cesty. Již roku 1893 si totiž tuto žhavou módní novinku objednal známý liberecký podnikatel a dobrodruh Theodor von Liebieg, který zcela propadl kouzlu vozu zn. Benz Victoria.
 • Jeden z největších závodů v běhu na lyžích v Evropě – Jizerská padesátka – odstartoval prvně roku 1968 za účasti pouhých 52 běžců.
 • Liberecká lanová dráha je nejstarší fungující lanovkou v ČR. Svou obětavou službu výletníkům zahájila již roku 1933 a za celou dobu jejího svištění po lanech nedošlo ani jednou k nějaké nehodě či neštěstí.
 • Liberecká přehrada je prakticky první zděná přehradní hráz v Evropě.
 • Zoologická zahrada Liberec je nejstarší zoologická zahrada v České republice.
 • Design celého tohoto portálu vychází z barev znaku a vlajky města Liberec a zeleně Jizerských hor.

více libereckých perliček

Vzdělání a sport upravit

Školství, vzdělání[editovat zdroj]

Věda a výzkum[editovat zdroj]

Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec

Sport[editovat zdroj]

Kategorie upravit
Liberec(17 kat., 23 str.)
Dějiny Liberce(4 kat., 7 str.)
Doprava v Liberci(5 kat., 7 str.)
Ekonomika Liberce(3 kat., 1 str.)
Geografie Liberce(8 str.)
Kultura v Liberci(8 kat., 14 str.)
Lidé z Liberce(17 kat., 4 str.)
Místní části Liberce(5 kat., 32 str.)
Organizace v Liberci(11 kat., 13 str.)
Politika v Liberci(1 kat., 7 str.)
Příroda v Liberci(3 str.)
Seznamy k Liberci(5 str.)
Sport v Liberci(11 kat., 1 str.)
Stavby v Liberci(17 kat., 24 str.)
Chybějící články upravit
Pamětihodnosti

Kultura a sport

Školství a zdravotnictví

Média a politika

Rodáci


O portálu upravit
 • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Liberec}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod. Dále můžete do článků vložit např. navigační šablonu {{Liberec}} a odkaz na heslo do této uvedené šablony vložit, splňuje-li danou podmínku významnosti.

Reference[editovat zdroj]

 1. PAVLÍČKOVÁ, Jana. Přijely do pohraničí dělat pořádek. Místo toho revoluční gardy vraždily. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2020-05-21 [cit. 2020-05-22]. Dostupné online. 
 2. FOGL, Adam. Liberec chce být více vidět, statisíce zaplatí soukromé televizi [online]. VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019-03-18 [cit. 2019-03-19]. Dostupné online.