Centrum Babylon Liberec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Centrum Babylon, a.s.
Babylon Liberec 2.JPG
Základní údaje
SídloLiberec, Česko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Obrat 153 mil. Kč (2014)[1]
Výsledek hospodaření -86 mil. Kč (2014)[1]
Celková aktiva 841 mil. Kč (2014)[1]
Vlastní kapitál -67 mil. Kč (2014)[1]
Identifikátory
Oficiální webwww.centrumbabylon.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centrum Babylon je kongresový, hotelový a zábavní komplex v centru města Liberce o rozloze 30 000 m², který vznikl v roce 1997 přestavbou areálu bývalé textilní továrny Hedva. V areálu se nachází volnočasové aktivity, Hotel Babylon a kongresové prostory. Součástí centra je aquapark s laser show, lunapark, 4D kino, virtuální realita, indoor adventure golf, golfový simulátor, bowling ve stylu amerických 50. let nebo laser game a IQ park.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Areál libereckého Centra Babylon byl vybudován na místě brownfieldů, bývalých a značně zchátralých objektů výrobního závodu Hedva. Centrum vzniklo postupnou rekonstrukcí těchto objektů na ploše více než 25 000 m² a další výstavbou (včetně rozšiřování areálu na dalších pozemcích o výměře větší než 6 000 m²).

Výstavba byla zahájena v červenci roku 1997. Jednotlivá střediska byla budována v rámci několika etap. V první etapě v roce 1998 bylo vystavěno Nákupní městečko s obchody a soubor gastro provozů, dále lunapark, laser game, bowling, diskotéka či herna s videohrami. Pro pořádání společenských akcí, plesů a firemních večírků byl zbudován konferenční sál.

V dalších letech přibyly nové části areálu jako Byznys Centrum (1999) a Hotel Babylon (2000) s kapacitou 250 lůžek. V roce 2000 byl otevřen tematický aquapark se soustavou bazénů, tobogánů a nejrůznějších vodních atrakcí zakomponovaných do prostředí antických lázní. O rok později přibyl výstavní a společenský sál EXPO.

V prosinci 2005 byla otevřena nová část Hotelu Babylon s kongresovým centrem. Tím došlo k výraznému navýšení ubytovací kapacity na více než 1000 lůžek. V květnu 2007 byl v areálu Centra Babylon otevřen iQpark, v červenci pak zahájil provoz Labyrint. Obě tyto provozovny vybudovala obecně prospěšná společnost Labyrint Bohemia. Koncem roku 2007 bylo také otevřeno wellness centrum.

V průběhu roku 2009 byly postupně vybudovány a otevřeny nové provozovny XD kino, laserová střelnice a golfový simulátor. V roce 2010 byly rozšířeny aktivity vně komplexu Centra – vybudování adventure golfu a provozování gastronomie na golfovém hřišti v Rozstání ve Světlé pod Ještědem.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Centrum Babylon prošlo v letech 2014 a 2015 několika modernizacemi a inovacemi. Byla vybudována nová restaurace pizzerie Nostalgia a restaurace Babu Burger instalováno profesionální zařízení na bowlingu či nové vybavení pro laser game. Nejvýznamnější proměnou prošel Aquapark, v němž byla instalována nová výzdoba ve stylu příběhů Julese Verna, otevřena nová venkovní sekce a spuštěna 3D laser show – první svého druhu v České republice.

Části komplexu[editovat | editovat zdroj]

Wellness centrum[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2007 je otevřeno wellness centrum, které po rekonstrukci zaujímá plochu více než 1000 m a řadí se tak mezi největší v Čechách.[zdroj?!]

Aquapark[editovat | editovat zdroj]

Aquapark

Aquapark tvoří 3 hlavní haly. Nachází se v něm 4 tobogány a řadí se mezi největší aquaparky v České republice.

Lunapark[editovat | editovat zdroj]

Areál ve stylu staročeské pouti se rozkládá na ploše 3000 m2. Nachází se zde například autodrom, kolotoče a jiné atrakce.

iQpark[editovat | editovat zdroj]

Interaktivní zábavně naučné science centrum je první svého druhu v České republice a navazuje na původní Muzeum zábavního poznávání, které bylo otevřeno v roce 2004. iQpark slouží především školám jako doplněk pro výuku fyziky či matematiky, neboť nabízí více než 200 interaktivních, hravých, zábavných i poučných exponátů z nejrůznějších oblastí lidského života. Ve čtyřech podlažích se nachází exponáty členěné do prolínajících se tematických okruhů Člověk, Prostředí, Hry a Zajímavosti.

Hotel Babylon[editovat | editovat zdroj]

Čtyřhvězdičkový hotel má kapacitu téměř 1000 lůžek.

Kongresové centrum[editovat | editovat zdroj]

Součástí Centra Babylon je největší mimopražský kongresový komplex v České republice, který obsahuje více než 30 kongresových prostor.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Výroční zpráva akciové splečnosti Centrum Babylon za rok 2014, auditor VGD-AUDIT s.r.o.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]