Centrum Babylon Liberec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Centrum Babylon, a.s.
Babylon Liberec 2.JPG
Základní údaje
SídloLiberec, Česko
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Obrat 153 mil. Kč (2014)[1]
Výsledek hospodaření -86 mil. Kč (2014)[1]
Celková aktiva 841 mil. Kč (2014)[1]
Vlastní kapitál -67 mil. Kč (2014)[1]
Identifikátory
Oficiální webwww.centrumbabylon.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Centrum Babylon je kongresový, hotelový a zábavní komplex v centru města Liberce o rozloze 30 000 m², který vznikl v roce 1998 přestavbou areálu bývalé textilní továrny Hedva. V areálu se nachází volnočasové aktivity, WELLNESS HOTEL BABYLON a kongresové prostory. Součástí centra je Aquapark s laser show, Funpark, Lunapark, 4D kino, 9D virtuální realita, Indoor Adventure Golf, Bowling ve stylu amerických 50. let nebo Laser Game a IQPARK.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Areál libereckého Centra Babylon byl vybudován na místě brownfieldů, bývalých a značně zchátralých objektů výrobního závodu Hedva. Centrum vzniklo postupnou rekonstrukcí těchto objektů na ploše více než 25 000 m² a další výstavbou (včetně rozšiřování areálu na dalších pozemcích o výměře větší než 6 000 m²).

Výstavba byla zahájena v červenci roku 1997. Jednotlivá střediska byla budována v rámci několika etap. V první etapě v roce 1998 bylo vystavěno Nákupní městečko s obchody a soubor gastro provozů, dále Lunapark, Laser Game, Bowling, diskotéka či herna s videohrami. Pro pořádání společenských akcí, plesů a firemních večírků byl zbudován konferenční sál.

V dalších letech přibyly nové části areálu jako Byznys Centrum (1999) a Hotel Babylon (2000) s kapacitou 250 lůžek. V roce 2000 byl otevřen tematický aquapark se soustavou bazénů, tobogánů a nejrůznějších vodních atrakcí zakomponovaných do prostředí antických lázní. O rok později přibyl výstavní a společenský sál EXPO.

V prosinci 2005 byla otevřena nová část Hotelu Babylon s kongresovým centrem. Tím došlo k výraznému navýšení ubytovací kapacity na více než 1 000 lůžek. V květnu 2007 byl v areálu Centra Babylon otevřen iQPARK, v červenci pak zahájil provoz Labyrint. Koncem roku 2007 bylo také otevřeno Wellness centrum.

V průběhu roku 2009 byly postupně vybudovány a otevřeny nové provozovny 4D kino, laserová střelnice a golfový simulátor.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době v CENTRU BABYLON nemá o zábavu nouzi skutečně nikdo. Do portfolia komplexu přibyl ještě Laser Game, Magic Box a v roce 2021 byl otevřeno na ploše 3 500 m² nové zábavní středisko Funpark.

Části komplexu[editovat | editovat zdroj]

Wellness centrum[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2007 je otevřeno wellness centrum, které po rekonstrukci zaujímá plochu více než 1000 m² a řadí se tak mezi největší v Čechách.[zdroj?!]

Aquapark[editovat | editovat zdroj]

PREROVSKY PHOTOGRAPHY BABYLON 16A4102.jpg

Aquapark Centra Babylon je jediný aquapark v ČR s unikátní výzdobou ve stylu steampunku. Jedinečným zážitkem je Laser show, pozoruhodná 3D projekce promítaná přímo nad hladinou bazénu. V Aquaparku naleznete bazény, 4 tobogány, skluzavky, divokou řeku, whirpooly, vodotrysky, gejzíry a vodní masáže, relaxační zóny a romantické jeskyně i Saunový svět. Během slunných dní v době letních prázdnin je otevřena rozlehlá Sluneční terasa s možností opalování a mimořádným výhledem na Ještěd a panorama Liberce.

Funpark[editovat | editovat zdroj]

Na místě bývalého nákupního městečka bylo vybudováno roku 2021 nové zábavní středisko Funpark. Ten který nabízí nejen dětem možnost aktivní hry. Na ploše 3 500 m2 se nachází více než dvacet atrakcí od obřího vodopádu se skluzavkou přes střílecí hrad s pěnovými míčky až po Ninja arénu –  překážkovou dráhu. Funpark je rozdělen na dvě pomyslné zóny – jedna pro větší děti, přibližně od pěti let, které se mohou volně pohybovat na atrakcích, druhá zóna je určena pro menší děti.

Lunapark[editovat | editovat zdroj]

Areál ve stylu pouti se rozkládá na ploše 3000 m2. Nachází se zde například autodrom, kolotoče, rodeo na divokém býku, závodní dráha se šlapadly, houpačky, prolézačky, skluzavka, trampolína, vláček s kačenkami, nafukovací hrad a další atrakce.

iQpark[editovat | editovat zdroj]

Interaktivní zábavně naučné science centrum je první svého druhu v České republice a navazuje na původní Muzeum zábavního poznávání, které bylo otevřeno v roce 2004. iQpark slouží především školám jako doplněk pro výuku fyziky či matematiky, neboť nabízí více než 200 interaktivních, hravých, zábavných i poučných exponátů z nejrůznějších oblastí lidského života. Ve čtyřech podlažích se nachází exponáty členěné do prolínajících se tematických okruhů Člověk, Prostředí, Hry a Zajímavosti.

JPREROVSKY BABYLON EXTERIER 16A3114 zmenseno.jpg

Wellness hotel Babylon[editovat | editovat zdroj]

Čtyčhvězdičkový hotel s 1 000 lůžky je součástí komplexu – CENTRA BABYLON. Kromě samotného ubytování nabízí hotel pobyt s balíčkem zábavy, který zahrnuje volný vstup do Aquaparku, Funparku, Lunaparku, iQPARKU, iQLANDIE, zrcadlového Labyrintu a ZOO Liberec nebo relaxační pobyt s neomezeným vstupem do rozsáhlého Wellness centra a opět i s návštěvou oblíbené ZOO Liberec. WELLNESS HOTEL BABYLON nabízí mnoho výhodných tematických balíčků.

Kongresové centrum[editovat | editovat zdroj]

CENTRUM BABYLON Disponuje širokou škálou školicích místností a sálů s kapacitou od 10 do 1 000 míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Výroční zpráva akciové společnosti Centrum Babylon za rok 2014, auditor VGD-AUDIT s.r.o.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]