Vila Franze Bognera (Liberec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vila Jablonecká 642/23 (Liberec)
Vila Franze Bognera
Vila Franze Bognera
Účel stavby

administrativa

Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektAdolf Bürger
Výstavba1896-1897
StavebníkFranz Bogner
Současný majitelČeská republika; správce: Národní památkový ústav
Poloha
AdresaJablonecká 642/23, Klášterní 642/1, Staré Město, Liberec, ČeskoČesko Česko
UliceJablonecká
Souřadnice
Liberec
Liberec
Liberec, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky52013/5-5934 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historizující honosná vila Franze Bognera v Liberci spolu se zahradou vznikla v letech 1896-1897 podle návrhu architekta Adolfa Bürgera (1839-1901) pro podnikatele Franze Bognera. V současné době zde sídlí liberecké pracoviště Národního památkového ústavu. Vila je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1910 byla v severním nároží objektu přistavěna garáž, nad kterou byly v roce 1923 rozšířeny obytné prostory (provedeno firmou Adolf Bürger). Ve druhé polovině 20. století byla vila začleněna do areálu liberecké nemocnice (byl zde ubytován personál).

Po roce 2000 byla devastovaná vila rekonstruována pro potřeby územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu, které zde sídlí od roku 2006.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vila zaujímá pravoúhlý půdorys a její hlavní část má valbové zastřešení. Schodišťové těleso na severozápadní straně přesahuje nad střechy v podobě věžice vrcholící strmou stanovou střechou s vikýři. Hlavní vstup na jihozápadní straně po předloženém schodišti ústí v tříosé sloupové lodžii. Fasády jsou nad předstupujícím soklem členěné plochými omítkovými pásy, edikulami okenních rámů se štukovými suprafenestrami a zakončené jsou římsou se zubořezem. Na jihozápadní a jihovýchodní straně nad římsu vystupují zděné štítové nástavce.

Z původní ozdobné zahrady zůstaly zachovány jen vzrostlé stromy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-04-07]. Identifikátor záznamu 471811 : vila. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠTERNOVÁ, Petra (ed.); FREIWILLIG, Petr a kol: Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji, 2. Město Liberec, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, Liberec 2013, ISBN 978-80-87810-00-2. s. 27-28.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]