Kostel svatého Jana Křtitele (Liberec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jana Křtitele
v Liberci-Rochlicích
Kostel sv. Jana Křtitele v Liberci-Rochlicích
Kostel sv. Jana Křtitele v Liberci-Rochlicích
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
okresLiberec
ObecLiberec
LokalitaRochlice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátliberecký
Farnostděkanství Liberec-Rochlice
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o Noci kostelů
Současný majitelfarnost – děkanství
Liberec-Rochlice
Specifikace
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
Adresaul. Na Žižkově
460 08 Liberec VI-Rochlice
Oficiální webFarnost Rochlice
Kód památky21469/5-4165 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děkanský kostel svatého Jana Křtitele v Liberci-Rochlicích je barokní sakrální stavbou stojící na místě původního evangelického zřejmě dřevěného kostela vystavěného počátkem 17. století pánem z Redernů. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí rochlického kostela sv. Jana Křtitele

Dřevěný evangelický kostel zřejmě nebyl prvním kostelem v místě, protože Rochlice patří k nejstaršímu osídlení horního údolí Nisy a jako obec i farnost se objevuje již v polovině 14. století. V letech 16001624 nalézáme zmínky o luteránských duchovních, kteří při něm působili. Roku 1652, po skončení třicetileté války a následné protireformace, se kostel stal katolickým farním chrámem zasvěceným sv. Janu Křtiteli. Kolem roku 1658 byl nahrazen zděnou stavbou, k níž byla v roce 1692 přistavěna věž, která však po požáru v roce 1800 byla nově postavena a kostel byl zevně upraven. V letech 17081709 byl přistavěn presbytář.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Architektonicky se jedná o prostou barokní stavbu, která je členěná lizénami, o třech osách, s půlkruhovým presbytářem. Věž je na západní straně. Dole je hranolová a bosovaná, s oktogonálním vrškem a dvojím zvonem a lucernou. V koutech věže jsou dva jednopatrové pětiboké přístavky. V jižním přístavku se pak nachází hrobka Appeltů z roku 1746.

Presbytář kostela je sklenut valeně s lunetami. V interiéru kostela jsou v nikách sochy sv. Petra a Pavla. V lodi je plochý strop. Hrobka je obdélná, sklenutá kupolí a uzavřena vraty s ozdobnou kutou mříží pocházející ze začátku 18. století.

Zařízení kostela[editovat | editovat zdroj]

Pochází z období barokní výstavby kostela. Hlavní oltář je barokní z roku 1709. Je portálový, pilířový, s nástavcem a umělecky zvládnutými sochami a nástěnnou malbou, která však nepřekračuje soudobý průměr v období vzniku, sv. Mikuláše Tolentinského, Filipa Neriho a obrazem Křtu v Jordáně, který je od neznámého autora. Na kredenčním stolku se nachází pozoruhodná skupina Kalvárie. Jedná se o expresívní baroko ve stylu sochaře J. Pacáka z období kolem roku 1730. Boční oltář, kazatelna a varhany jsou pseudorenesanční z roku 1888. Umělecky zajímavá je křtitelnice s kamenným kalichem a s reliéfním révovím pocházející z 1. poloviny 18. století.

V kapli Appeltů je raně barokní pilířový sloupový oltář pocházející zřejmě z roku 1692, který byl pak v roce 1746 upraven.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-11-20]. Identifikátor záznamu 132359 : Kostel sv. Jana Křtitele. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]