Děkan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Děkan (anglicky dean; německy Dekan; francouzsky doyen; italsky a španělsky decano; řecky δεκανός, dekanos – vše z latinského termínu decanus, „hlava deseti“)[1][2][3][4][5] je titul používaný v církevním a univerzitním prostředí; kromě toho jde také o slangové poděkování (místo spisovného „děkuji“).[6]

V církvích[editovat | editovat zdroj]

Římskokatolická[editovat | editovat zdroj]

Heraldický znak římskokatolického děkana

Nejprve se hodnost „desátníka“ objevila ve středověkých klášterech, kde tito muži dohlíželi vždy nad deseti mnichy a vyučovali je. V dnešní římskokatolické církvi se jako děkan označuje významnější farář (obdoba v pravoslavné církvi je protopop, protojerej neboli protopresbyter) a jeho farnost je pak děkanstvím. V rámci kardinálského sboru se za děkana označuje jeho předseda.

Děkani jsou také hodnostáři katedrálních nebo kolegiátních kapitul (v nichž jsou druhými v pořadí, po proboštech).

V českém prostředí má termín ještě další význam: v rámci Moravské církevní provincie je děkanem nazýván kněz, který spravuje děkanát, tj. sdružení většího počtu, obvykle zhruba deseti farností (v Čechách se kněz zastávající tento úřad nazývá okrskový vikář a obdobou děkanátu je zde vikariát).

Protestantské[editovat | editovat zdroj]

Anglikánská církev používá titulu děkana pro prvního faráře katedrální farnosti nebo kolegiátní kapituly. V některých evangelických církvích nesou titul děkana duchovní určitého většího okrsku zahrnujícího více sborů.

Ve školství[editovat | editovat zdroj]

Na univerzity a vysoké školy přišel titul z církevního prostředí (středověké univerzity původně byly svého druhu církevními institucemi); děkan je tu akademický funkcionář, který jedná a rozhoduje o věcech fakulty. Jmenován a odvoláván je na návrh fakultního akademického senátu rektorem. Při akademických obřadech používá titul spectabilis („slovutný“). Děkanát v tomto případě označuje sídlo vedení fakulty v čele s děkanem.

Známí nositelé titulu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jiří Rejzek. Český etymologický slovník. Voznice : Leda, 2004. ISBN 80-85927-85-3. S. 125.  
  2. http://www.etymonline.com/index.php?term=dean Navštíveno 6. 3. 2009
  3. http://www.etymonline.com/index.php?term=doyen Navštíveno 6. 3. 2009
  4. hesla Dekan a Doyen in: Duden – Deutsches Universalwörterbuch, 5. Aufl. Mannheim 2003 [CD-ROM].
  5. hesla dean a doyen in The Concise Oxford Dictionary of English Etymology. Ed. T. F. Hoad. Oxford University Press, 1996. Oxford Reference Online. Oxford University Press. Charles University. 6 March 2009 <http://www.oxfordreference.com.onelog3.ruk.cuni.cz/views/ENTRY.html?subview=Main&entry=t27.e3931>
  6. Jan Hugo a kol.: Slovník nespisovné češtiny, Maxdorf, 3. vydání, 2009
  7. http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/dekan_malacka20070620.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo děkan ve Wikislovníku