Protojerej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Protojerej (rusky Протоиерéй, řecky πρωτοιερεύς - velekněz) je výraz pocházející z řeckých slov πρώτος / protos — první a ἱερεύς / jereís — duchovní, kněz) a představuje kněžský titul, který získává osoba bílého kléru jako poctu v pravoslavné církvi. Protojerej je obvykle představeným chrámu. Vysvěcení do hodnosti protojereje se provádí skrze chirotesii. V moskevském patriarchátu se protojerejství neuděluje dříve než po pěti letech po udělení vyznamenání náprsního kříže nebo po deseti letech po chirotonii za podmínky jmenování do hodnosti představeného. Se souhlasem s patriarchy může archijerej jmenovat protodiákona na protojereje okamžitě.[1].

Oslovení protojerej ve slavnostních či oficiálních projevech je obvykle „Vaše Vyskodůstojnosti“ („Ваше Высокопреподобие“)[2]. Současně užívání přívlastku „důstojný“ („преподобный“) („vysokodůstojný“ – „высокопреподобный“) se pak objevuje v osloveních představitele duchovenstva katolické tradice. Dřívějšího běžného oslovení protojereje „Vaše Vysokoblahoslovení“ („Ваше Высокоблагословение“) se v současnosti již prakticky neužívá.

Při bohoslužbách (při vyloučení liturgie) si duchovní (jerejové, protojerejové, jeromoanachové) na podřízník (sutanu) a řízu oblékají epimanikia, felon (řízu) a epitrachil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Положение о богослужебно-иерархических наградах Русской Православной Церкви (2011)
  2. Остапов А. Д., прот. Пастырская эстетика. М., 2000. — Str. 36.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Даль В. И. Толковый словарь живого великорусского языка. М.:"Русский язык", 2000. ISBN 5-200-02794-2. Т.3, С. 394.

Související články[editovat | editovat zdroj]