Sekretář (administrativa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Tajemník)
Jump to navigation Jump to search

Sekretář (sekretářka, vykonává-li tuto funkci žena), také tajemník (tajemnice) je buď administrativní asistent v podnikové sféře, anebo určitý druh střední či vyšší úřednické funkce ve veřejné správě - například Generální sekretář Ústavního soudu nebo Státní tajemník USA (de facto ministr zahraničních věcí).

Sekretář ve smyslu „asistent“ (dnes často nazývaný právě asistent) vykonává mnoho administrativních činností. Tradičně mezi ně patří vyřizování korespondence, například psaní dopisů. Éra psaní textů na počítači významně omezila čas, který tato činnost vyžaduje, takže se do oblasti působnosti sekretáře dostala řada nových úkolů. Může zahrnovat správu rozpočtu, vedení účetnictví, správu webových stránek, plánování služebních cest apod. Mezi tyto úkoly může patřit také organizování konferencí, plánování schůzek a příprava dokumentů k revizi.

K efektivnímu záznamu mluveného slova se sekretáři musí naučit rychlopsaní nebo psaní ve zkratkách (např. těsnopis). Metody jako EasyScript Speed Writing a Alphabetic Shorthand, které jsou založeny na malé sadě zkracovacích pravidel, namísto učení se individuálních zkratek pro každé slovo, nabízejí kratší křivku učení (rychlejší naučení).

Sekretáři mohou též vyřizovat personální agendu; ta může zahrnovat u složitější úkoly související například s vízy a imigračními záležitostmi.

Druhý význam slova sekretář (často se používá označení tajemník) se obvykle vztahuje k funkci vedoucího oddělení. Může ale znamenat i předsedu celé organizace, jako je tomu například v případě Generálního tajemníka OSN.

Dříve užívaný výraz „tajemnice“ vznikl jako překlad anglického slova „secretary“ (secret = tajemství).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Secretary na anglické Wikipedii.