Přeskočit na obsah

Vazební věznice Liberec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vazební věznice Liberec
Poloha
AdresaLiberec II-Nové Město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vazební věznice Liberec
Vazební věznice Liberec
Kód památky39155/5-4856 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vazební věznice v Liberci stojí na Novém Městě na adrese Pelhřimovská 347/3, tvoří blok mezi ulicemi Pelhřimovská, U Soudu, Truhlářská a Valdštejnská, naproti okresnímu soudu i krajskému státnímu zastupitelství. Byla postavená v toskánském slohu v roce 1877, v období urbanistického i sociálního rozkvětu města. Jde o bývalé sídlo libereckého krajského soudu, Advokátní poradny Krajského sdružení advokátů [1] a nemovitou kulturní památku.[2] Svému nynějšímu účelu slouží nepřetržitě od 60. let 20. století.

Rekonstrukce a reprofilace[editovat | editovat zdroj]

Po roce 2003 prošla vazební věznice rekonstrukcí a od července 2004 má ubytovací kapacitu 375 míst, z toho 123 pro výkon vazby a 252 pro výkon trestu odnětí svobody. Téměř 60 lůžek je určeno pro nástupní a příjmové oddělení, výstupní oddělení má 14 lůžek. V roce 2008 zde bylo zřízeno specializované oddělení pro vězně s poruchami chování o kapacitě 21 odsouzených. Většina cel je čtyřlůžková, největší mají kapacitu 6 míst.

V srpnu 2007 byly dokončeny stavební úpravy oddělení vazby se zmírněným režimem s kapacitou 12 lůžek. Celková kapacita vazby se zmírněným režimem je 42 obviněných. Slouží pro obviněné nevykazující zvýšená bezpečnostní rizika, kteří by navíc neměli být ve vazbě z důvodu možného maření probíhajícího vyšetřování nebo ovlivňování svědků. Vznik nového oddělení byl jednou z priorit vedení věznice a má přispět k omezení negativních psychosociálních vlivů souvisejících s uvězněním v době, kdy ještě není pravomocně rozhodnuto o vině a trestu.

Rekonstrukcí prošel i bezpečnostní systém vazební věznice. Má více než 90 kamer, elektronické zámky, signalizace rozbíjeného okenního skla vnější plášťovou ochranu budovy a moderní operační středisko, jehož obsluha má nepřetržitý přehled o dění v celém objektu i jeho bezprostřední blízkosti.

Reprofilace věznice znamenala významnou změnu i v práci s vězněnými osobami. Bylo třeba doplnit tým zaměstnanců oddělení výkonu vazby a trestu a rovněž vybudovat odpovídající zázemí. Odsouzení i obvinění mohou nyní využívat dvě tělocvičny, víceúčelový vycházkový dvůr, centrální posilovnu, učebnu práce s PC, dřevomodelářskou dílnu a dílnu výtvarných kroužků s hrnčířským kruhem a pecí pro vypalování keramiky. V jednom dni se tak téměř dvaceti volnočasových aktivit může účastnit na 150 vězňů.

Program[editovat | editovat zdroj]

Významnou složkou dynamické bezpečnosti věznice je i smysluplné naplnění volného času vězňů, jimž jsou vedle tradičně nejoblíbenějších sportovních aktivit nabízeny i vzdělávací, rukodělné, relaxační a terapeutické kroužky. Nechybí kvalitně vybavená knihovna a videotéka. Od roku 2003 mohou vězni využívat i kapli spojenou s klubovými prostorami. Zaměstnanci věnují velkou péči podpoře získávání a udržení základních sociálních návyků a pozitivní mezilidské komunikace. V nabídce je sociální výcvik a kroužky sebeobslužných aktivit.

Nezbytné místo v socializačním procesu mají také pravidelné akce mimo věznici, které dávají odsouzeným možnost neztratit reálnou představu o životě na svobodě, což může být jedním z rozhodujících resocializačních faktorů po propuštění. V rámci výkonu vazby se nejvíce času a úsilí věnuje mladistvým a tzv. mladým dospělým vězňům do 26 let. Věznice spolupracuje i s nestátními a neziskovými organizacemi, zejména s regionálními církevními sbory, ale i Armádou spásy, charitativní iniciativou Naděje a libereckou odbočkou protidrogového K-centra.

Ve Vazební věznici Liberec pracuje více než 200 zaměstnanců, z toho přes polovinu tvoří příslušníci vězeňské a justiční stráže.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie Vazební věznice Liberec [online]. Vězeňská služba České republiky, 2013-04-23 [cit. 2014-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-13. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-08]. Identifikátor záznamu 151172 : soud. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]