Laser game

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Typická vesta pro laser game se čtyřmi senzory

Laser game je týmová sportovně společenská hra využívající moderní technologie, včetně laseru, s prvky sci-fi. Při hrě se využívá laserových zbraní, při které se hráči snaží získat co nejvíce bodů, případně plní jiné úkoly (dobytí základny, odcizení standarty). Hra se hraje jak v uzavřených prostorech tzv. arénách, tak i venku na volném prostranství[1]. Existuje mnoho společností zabývající se výrobou systému.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky historie hry se vztahují do roku 1979, kdy byla uvedena na trh hračka Star Trek Electronic Phaser od společnosti South end Electronics Miltona Bradleyho. Hra v jiných zemích může mít odlišný název (laser game, laser tag).

Laser game v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se hraje hra v rámci volnočasové aktivity na komerční bázi a aktuálně neexistuje žádná asociace sdružující arény. Kvalitou se různé arény liší, stejně jako použitým vybavením. I v České republice existuje jedna firma, která se stavbou a vývojem Laser Arén zabývá[2]. První Aréna byla postavena na Národní třídě v Praze v 90. letech, dnes však již nefunguje. Moderní Arény se v České republice začaly stavět až poměrně nedávno, první Laser Aréna dnešního typu, s moderním systémem, byla realizována ve Zlíně v roce 2007.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik výrobců laserového vybavení - v Evropě jsou nejběžnější holandský LaserMaxx a australský Deltra Strike. I v České republice se věnuje vývoji laserového vybavení jedna firma - LaserGameAreny.cz, která přinesla do Česká vůbec první české výsledkové skóre ze hry. Aktuálně Česko díky zmíněné firmě drží rekord v rámci nejdetailnějších a nejpřehlednějších výsledků z Laser Game na světě.[3]

Arény v České republice[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně je v České republice 27 Laser Arén a dalších 9 je na Slovensku. Aktuální seznam a mapu Arén poskytuje český výrobce zařízení.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lasertagmuseum.com
  2. http://lasergameareny.cz
  3. https://www.facebook.com/LaserGameAreny.cz/posts/1489993327970349
  4. http://areny.lasergameareny.cz/