Laser game

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Typická vesta pro laser game se čtyřmi senzory

Laser game je týmová sportovně společenská hra využívající moderní technologie, včetně laseru, s prvky sci-fi. Při hrě se využívá laserových zbraní, při které se hráči snaží získat co nejvíce bodů, případně plní jiné úkoly (dobytí základny, odcizení standarty). Hra se hraje jak v uzavřených prostorech tzv. arénách, tak i venku na volném prostranství[1]. Existuje mnoho společností zabývající se výrobou systému.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky historie hry se vztahují do roku 1979, kdy byla uvedena na trh hračka Star Trek Electronic Phaser od společnosti South end Electronics Miltona Bradleyho. Hra v jiných zemích může mít odlišný název (laser game, laser tag).

Laser game v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se hraje hra v rámci volnočasové aktivity na komerční bázi a aktuálně neexistuje žádná asociace sdružující arény. Kvalitou se různé arény liší, stejně jako použitým vybavením. První Aréna byla postavena na Národní třídě v Praze v 90. letech, dnes však již nefunguje. Moderní Arény se v České republice začaly stavět až poměrně nedávno, první Laser Aréna dnešního typu, s moderním systémem, byla realizována ve Zlíně v roce 2007.

Pravidelné soutěže[editovat | editovat zdroj]

V Praze existuje pravidelná Fajn laser game liga pořádaná v aréně Mercuria, která je určena pro trojčlenné týmy, kteří chtějí hrát laser game jednou za měsíc a porovnávat své dovednosti. V září 2017 odstartoval již 3. ročník ligy za účasti více ne 40 týmů převážně z Prahy.[2]

V laser game aréně Mercuria se rovněž odehrává první celorepubliková soutěž v laser game určená pro studenty základních a středních škol. Již druhý ročník startuje ve školním roce 2017/2018.[3]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik výrobců laserového vybavení - v Evropě jsou nejběžnější holandský LaserMaxx, australský Laser Force nebo Deltra Strike.

Arény v České republice[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně je v České republice 27 Laser Arén a dalších 9 je na Slovensku.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lasertagmuseum.com
  2. Fajn Laser Game Liga - Mercuria Laser Game Praha. Mercuria Laser Game. Dostupné online [cit. 2017-09-19]. (česky) 
  3. Mercuria školní laser game liga - Mercuria Laser Game. Mercuria Laser Game. Dostupné online [cit. 2017-09-19]. (česky) 
  4. http://areny.lasergameareny.cz/