Laser game

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Typická vesta pro laser game se čtyřmi senzory

Laser game je týmová sportovně společenská hra využívající moderní technologie, včetně laseru, s prvky sci-fi. Při hře se využívá laserových zbraní, při které se hráči snaží získat co nejvíce bodů, případně plní jiné úkoly (dobytí základny, odcizení standarty). Hra se hraje jak v uzavřených prostorech tzv. arénách, tak i venku na volném prostranství[1]. Existuje mnoho společností zabývající se výrobou systému.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky historie hry se vztahují do roku 1979, kdy byla uvedena na trh hračka Star Trek Electronic Phaser od společnosti South end Electronics Miltona Bradleyho. Hra v jiných zemích může mít odlišný název (laser game, laser tag).

Laser game v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se hraje hra v rámci volnočasové aktivity na komerční bázi a aktuálně neexistuje žádná asociace sdružující arény. Kvalitou se různé arény liší, stejně jako použitým vybavením. První Aréna byla postavena na Národní třídě v Praze v 90. letech, dnes však již nefunguje. První Laser Aréna dnešního typu, s moderním systémem, byla realizována ve Zlíně v roce 2007.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik výrobců laserového vybavení – v Evropě jsou nejběžnější holandský LaserMaxx, australský Laser Force nebo Deltra Strike. V České republice se vývoji na poli Laser Game systémů věnuje od roku 2014 jediná firma.[2]

Arény v České republice[editovat | editovat zdroj]

Aktuálně je v České republice 36 Laser Arén a dalších 21 je na Slovensku.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://lasertagmuseum.com
  2. http://lasergameareny.cz/
  3. http://areny.lasergameareny.cz/