IQLANDIA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
iQLANDIA Liberec
IQLandia Liberec
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Liberec
Adresa Nitranská 410/10, Liberec
Založeno 28. března 2014
Zaměření interaktivní expozice, science centrum
Vyhledávané exponáty mluvící robot
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

iQLANDIA Liberec je science centrum v Liberci, které bylo otevřeno 28. března 2014.

Navazuje na tradici iQPARKU. Liberecké science centrum je rozděleno do celkem deseti expozic se čtyřmi stovkami interaktivních exponátů. Je tu první humanoidní mluvící robot v Česku nebo 3D planetárium.[1] Hlavním heslem iQLANDIE je „Víš, co ještě nevíš.“

Expozice[editovat | editovat zdroj]

iQLANDIA nabízí deset expozic, které zábavně představují svět vědy.[2]

 • GeoLab aneb Hurá do podzemí je expozice zaměřená na to, jak to vypadá v samém nitru naší planety. Tady se návštěvníci dozvědí, v které části země se nacházejí a k čemu všemu se dají využít krápníky, jeskyně, horniny a minerály. Zahrají si na jeskyňáře – prozkoumají krápníky či jeskyni zvanou plazivka. A také si vyzkouší práci se seismografem.
 • Vodní svět aneb Vodní hrátky bez pláštěnky přináší hrátky i experimentování s vodou. K dispozici je pořádné vodní koryto, mlýnky, trubky, stroje, trysky, a dokonce Niagarský vodopád.
 • GEO aneb Kosmonautem snadno a rychle je expozice věnovaná vesmíru. Jsou tu exponáty jako Vesmírný skateboard, simulátor Velkého třesku a mnoho dalších.
 • Živly aneb Co dokáže oheň, voda, země, vzduch. Připraven je simulátor zemětřesení, vichřice nebo ohnivé tornádo. Expozice představuje, jak člověk živly využívá a ukazuje i jejich ničivou sílu.
 • TUL aneb Svět nápadů a objevů. Expozici připravila Technická univerzita v Liberci, která je vývojem nanotechnologií proslulá. Jak vypadá její superinteligentní bunda? Čím jsou výjimečné fluorescenční a teplocitlivé materiály?
 • Člověk aneb Cesta do hlubin lidského těla. Na ploše více než 600 m2 je připraveno zhruba 80 důmyslných interaktivních exponátů. V této expozici je nejdražší exponát centra - mluvící humanoidní robot Thespian, který stál dva a půl milionu korun.[3] Expozice je rozdělena na dvě části - lidské tělo a lidské smysly.
 • Sexmisie aneb Vše o dospívání, milování, plození, rození i deviacích je v Česku unikátní. Stylizována je do mateřského lůna a vytvořena byla speciálně pro teenagery od dvanácti let výš. Poučit se tu ale mohou i jejich rodiče.
 • Věda v domě aneb Jak fungují věci, které denně používáme. Expozice ukazuje, jak funguje lednička, pračka, nebo toustovač. Je vytvořena tak, že návštěvníci prochází jednotlivými místnostmi domu.
 • Zvuková věž aneb Mějte uši nastražené! Rozsahem nejmenší, zato umělecky nejvíce zaměřená expozice v iQLANDII nabízí hudební exponáty, díky nimž návštěvníci pochopí základní principy tvorby zvuků.
 • Češi světu aneb České vynálezy, které dobyly svět. Expozice přibližuje mnohdy trnitou cestu k velkým vynálezům a objevům, kterými Češi oslnili svět. Velký prostor je zde věnován i současným mladým vědeckým nadějím.

4K planetárium[editovat | editovat zdroj]

Planetárium, vybudované v kupoli na samém vrcholu science centra, disponuje rozsáhlou databází tisícovek astronomických objektů a přenese vás, v podstatě kamkoliv si vzpomenete: mezi hvězdy, souhvězdí, planety, asteroidy, planetární mlhoviny, komety, Messierovy objekty, satelity. Kromě unikátních 3D projekcí o tajemstvích vesmíru tu čekají i filmy o evoluci, rozpadu kontinentů či dinosaurech, ale také živé autorské pořady či sezónní komentované projekce hvězdné oblohy.[4]

Program pro veřejnost[editovat | editovat zdroj]

iQLANDIA pořádá dva hlavní programy pro veřejnost - Science show, kdy lektoři provádí nejrůznější pokusy, do kterých zapojují i diváky, a workshopy Hurá do laboratoře, kde si návštěvníci mohou například vyrobit parfém.

 • Science show je vědecké vystoupení lektorů s hereckými výkony. Ti ukazují řadu populárně naučných pokusů, do kterých zapojují i diváky. Zapalují oheň vodou, ukazují, co se děje v žaludku, když člověk sní bonbon mentos apod.
 • Hurá do laboratoře.V laboratořích iQLANDIE se návštěvníci sami mohou stát vědci. Probíhá zde několik tematických workshopů. Svět pod mikroskopem, výroba parfémů, tajemství neviditelného inkoustu, zázrak kyanotypie, to je několik z nich.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.rozhlas.cz/kraje/cesko/_zprava/vite-co-jeste-nevite-vydejte-se-do-libereckeho-vedeckeho-centra-iqlandia--1345899
 2. http://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/16272/vesmir-roboti-a-sex-navsteva-iqlandie.html
 3. http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/pr-clanky/unikatni-robot-thespian-uz-je-doma-v-iqlandii.html
 4. http://iqlandia.cz/cz/planetarium