František Peterka (herec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Peterka
Rodné jméno František Peterka
Narození 17. března 1922 (94 let)
Praha, Československo Československo

František Peterka (* 17. března 1922 Praha) je český herec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od mládí rád sportoval a chtěl se stát učitelem tělocviku, vzpěračem a olympionikem[zdroj?]. Po absolutoriu obchodní školy studoval herectví na Pražské konzervatoři. Po jejím dokončení pracoval jako úředník v pojišťovně a stále toužil po tom stát se úspěšným vzpěračem. Shodou příznivých náhod však získal své první divadelní angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde nakonec zakotvil na delší dobu. Další jeho hereckou štací se stalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Jedná se o herce s výrazným komediální talentem, který v českém filmu debutoval ve snímku Černý prapor z roku 1958, další hlavní roli si zahrál v nepříliš známém a úspěšném snímku Chlap jako hora z roku 1960.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří série komedií Zítra to roztočíme, drahoušku…!, kde hrál manžela Ivy Janžurové, dále i na něj navazující snímky Co je doma, to se počítá, pánové a Příště budeme chytřejší, staroušku!, kde hrál po boku Karla Augusty a Heleny Růžičkové (všechny snímky v režii Petra Schuhoffa).

Zaujaly i některé jeho repliky z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, kde ztvárnil trenéra juda Tulpacha.

Hrál také v televizním seriálu Arabela (seriál), kde vytvořil postavu českého Fantomase. Výrazná byla jeho postava Krakonoše v hrané večerníčkové sérii Krkonošské pohádky, kde vystupoval společně s Iljou Prachařem, Jaroslavem Satoranským, Zdeňkem Řehořem a Hanou Maciuchovou.

V roce 2001 ve věku 79 let utrpěl velmi vážný úraz, když ho srazil automobil. Po sérii několika desítek operací a třech letech pobytu v liberecké nemocnici jeho sportem trénované tělo přežilo i tuto osobní tragédii.[1]

V současné době bydlí v hospici sv. Ludmily v Liberci.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Kurzívou jsou uvedeny filmy, běžným fonty televizní filmy a televizní seriály.

Tvorba pro děti a mládež[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Peterka slaví narozeniny v nemocnici – iDNES.cz, 17. 3. 2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]