Večerníček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o televizním pořadu. O planetce pojednává článek Večerníček (planetka).
Večerníček - znělka
Námět Milan Nápravník
Scénář {{{scenar}}}
Režie Václav Bedřich
Skladatel znělky Ladislav Simon
Země původu Československo,
Česko
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 10 min
Produkční
společnost
Československá televize,
Česká televize
Vysílání
TV stanice Československá televize,
Česká televize
Vysíláno 1965 – současnost
Oficiální webové stránky

Večerníček je přibližně desetiminutový večerní televizní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem určeným pro děti, vysílaný každý večer původně Československou televizí a dnes Českou televizí v předpokládaný čas jejich uléhání do postele.

Symbolem pořadu je kreslený chlapec Večerníček v papírové čepici ve znělce, která pohádkové epizodě předchází; autorem postavičky je malíř Radek Pilař.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice. Autorem kreslené postavy „kluka - večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky je výtvarník Radek Pilař. Tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav "Dobrý večer" a "Dobrou noc" namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý (* 1958). Znělku natočil v srpnu 1964 režisér Václav Bedřich. První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.

K nejznámějším Večerníčkům patří O krtkovi, O loupežníku Rumcajsovi, Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence, Krkonošské pohádky, Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Pat a Mat, Bob a Bobek, Mach a Šebestová. Ze zahraničních večerníčků to byly třeba Pes Filipes, Tip a Tap, Rodina Nessových, Jen počkej, zajíci! nebo příběhy Bolka a Lolka, ovšem v posledních letech večerníček vysílá výhradně domácí tvorbu. Česká televize vyrábí každým rokem několik nových příběhů. Od 1. ledna 2012 se vysílání pořadů přestěhovalo rozhodnutím nového vedení České televize z prvního programu na ČT 2.[1] Od vzniku ČT :D 31. srpna 2013 je vysílán souběžně i tam.

Planetka[editovat | editovat zdroj]

Po animované postavě byla pojmenována planetka 33377 Večerníček, objevená 12. února 1999 Petrem Pravcem na observatoři Ondřejov.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

2. ledna 2011 byl Večerníček a motiv pozadí z animované znělky součástí upraveného loga Google (tzv. Google Doodle), aby tak připomněl výročí svého prvního vysílání.[2]

Večerníček je nejsledovanějším dětským pořadem v České republice a také nejdéle vysílaným dětským pořadem. Večerníček totiž slaví 50 let (2015).

Skupina lidí znělku odsuzuje za to, že Večerníček jede v autě bez bezpečnostního pásu a že si může ublížit ježděním na jednokolce a na zábradlí, tudíž je to podle nich nevhodný příklad pro děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mirka Spáčilová. Staré zábavy v ČT ubude. MF DNES. 2011, roč. 22, čís. 23. listopadu, s. 9B. ISSN 1210-1168.  
  2. http://www.google.cz/logos/index.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]