Večerníček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o televizním pořadu. O planetce pojednává článek Večerníček (planetka).
Večerníček - znělka
Námět Milan Nápravník
Režie Václav Bedřich
Skladatel znělky Ladislav Simon
Země původu ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ČeskoČesko Česko
SlovenskoSlovensko Slovensko
Obvyklá délka 10 min
Produkce a televizní štáb
Hudba Ladislav Simon
Produkční
společnost
Československá televize
Česká televize
RTVS
Premiérové vysílání
TV stanice Československá televize
Česká televize
RTVS
Vysíláno 1965 dosud

Večerníček je přibližně desetiminutový večerní televizní pořad s pohádkovým nebo jiným příběhem určeným pro děti, vysílaný každý večer původně Československou televizí a dnes Slovenskou televizí a Českou televizí v předpokládaný čas jejich uléhání do postele.

Symbolem pořadu je kreslený chlapec Večerníček v papírové čepici ve znělce, která pohádkové epizodě předchází; autorem postavičky je malíř Radek Pilař.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce Večerníčků byl pořad Stříbrné zrcátko, který začal své vysílání v roce 1963, v nedělním podvečerním čase. Od 2. ledna 1965 byl večerníček ucelenou formou s pravidelným nedělním vysíláním. Výtvarník Milan Nápravník je zakládajícím tvůrcem a prvním dramaturgem Večerníčku. Animovaná znělka Večerníčku je nejstarší televizní znělka v České republice. Autorem kreslené postavy „kluka - večerníčka“ v krátkém animovaném představení, před uvedením pohádky je výtvarník Radek Pilař. Tvůrcem hudby byl Ladislav Simon. Pozdrav "Dobrý večer" a "Dobrou noc" namluvil tehdy šestiletý Michal Citavý (* 1958). Znělku natočil v srpnu 1964 režisér Václav Bedřich. První barevné vysílání začalo v roce 1973, od téhož roku je pořad vysílán každý den.

K nejznámějším Večerníčkům patří O krtkovi, O loupežníku Rumcajsovi, Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence, Krkonošské pohádky, Říkání o víle Amálce, Maxipes Fík, Pat a Mat, Bob a Bobek, Mach a Šebestová. Ze zahraničních večerníčků to byly třeba Pes Filipes, Tip a Tap, Rodina Nessových, Jen počkej, zajíci! nebo příběhy Bolka a Lolka, ovšem v posledních letech večerníček vysílá výhradně domácí tvorbu. Česká televize vyrábí každým rokem několik nových příběhů. Od 1. ledna 2012 se vysílání pořadů přestěhovalo rozhodnutím nového vedení České televize z prvního programu na ČT 2.[1] Od vzniku ČT :D 31. srpna 2013 je vysílán souběžně i tam.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Večerníček je nejsledovanějším dětským pořadem v Česku a také nejdéle vysílaným dětským pořadem. V roce 2015 oslavil 50 let.

Dne 2. ledna 2011 byl Večerníček a motiv pozadí z animované znělky součástí upraveného loga Google (tzv. Google Doodle), pro připomenutí 46. výročí prvního vysílání.[2]

Po animované postavě byla pojmenována planetka 33377 Večerníček, objevená 12. února 1999 Petrem Pravcem na observatoři Ondřejov.

V některých večerníčcích se objevují odkazy na ostatní večerníčky. Např. v díle Pexeso večerníčku Káťa a Škubánek se mezi vyloženými kartami pexesa objevují Kmotra liška, Kosí bratři, Rumcajs s Cipískem, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, či Maxipes Fík. V epizodě U pumpy večerníčku Bob a Bobek – králíci z klobouku si Bobek píská melodii z Maxipsa Fíka. V díle Jak se Mach a Šebestová potápěli u Havajských ostrovů seriálu Mach a Šebestová na cestách se na kufru objeví obrázek Boba s Bobkem.

Večerníčkové seriály s větším počtem dílů[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejdelší české večerníčkové seriály, které mají více než 26 dílů, patří:

Při započtení večerníčkových seriálů se společnými hlavními postavami:

Nejsou zahrnuty seriály z dob Československé televize, které byly vyráběny českými tvůrci v českých studiích na zakázku pro Slovensko, např. Slimák Maťo a škriatok Klinček, který má dokonce 100 dílů. Výjimkou je seriál ...A je to!, který je němý a navíc je součástí větší české série s Patem a Matem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mirka Spáčilová. Staré zábavy v ČT ubude. MF DNES. 2011, roč. 22, čís. 23. listopadu, s. 9B. ISSN 1210-1168. 
  2. 46. výročí Večerníčku [online]. Google, 2011-01-02 [cit. 2017-03-20]. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. 
  3. Nejdelším seriálem večerníčku je s počtem 52 dílů Bob a Bobek na cestách

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]