Přeskočit na obsah

Bob a Bobek – králíci z klobouku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bob a Bobek – králíci z klobouku
Žánrykomediální televizní seriál
animovaný film
filmová komedie
rodinný film
ScénářJiří Šebánek
Vladimír Jiránek
Jaroslav Pacovský
Pavel Šrut
RežieVáclav Bedřich
Miroslav Walter
Ivo Hejcman
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ČeskoČesko Česko
Počet řad8
Počet dílů91 (seznam dílů)
Obvyklá délka8 min
Produkce a štáb
KameraJaroslav Forman
Eva Kargerová
Dana Olejníčková
HudbaPetr Skoumal
Premiérové vysílání
Vysíláno19791211a11. prosince 1979 – 20050930a30. září 2005
Bob a Bobek – králíci z klobouku na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bob a Bobek jako maskoti na MS v hokeji 2015
Jeden z králíků jako maskot MS v hokeji 2015

Bob a Bobek – králíci z klobouku je český kreslený večerníček. Od 4. řady byl uváděn název Bob a Bobek na cestách. 91 dílů v osmi řadách jej řadí mezi české večerníčkové seriály největším počtem dílů. Obě postavy se staly maskoty Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 a Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 pořádaných Českou republikou.[1]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Bob a Bobek jsou dva králíci, kteří žijí v klobouku, který patřil kouzelníkovi Pokustonovi. Ten klobouk ztratil na louce po cestě na představení. Když se králíci probudili, tak zjistili, že se musí živit sami. Každé ráno tedy vstanou, zacvičí si a jdou si hledat něco na práci. Bob je větší a chytřejší a Bobek je menší a bázlivější.

Oba králíci mají originální nápady, které je ovšem často dostanou do potíží, jež jsou základem komické zápletky. Ačkoli většinou postavy ctí dobré mravy, není seriál moralizující, králíci dělají i neplechu a mají i záporné vlastnosti. Od čtvrté řady je klobouk je létací, z Třeboně se s králíky rozlétl do různých částí světa.

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Bob a Bobek – králíci z klobouku.

Natáčení probíhalo mezi lety 19782005, postupně vzniklo v osmi řadách 91 dílů, což jej řadí mezi večerníčkové seriály s největším počtem dílů.

Autorem kreseb je Vladimír Jiránek, hlas namluvil Josef Dvořák a hudbu složil Petr Skoumal. Režírovali je Václav Bedřich a poté Miroslav Walter a Ivo Hejcman. Na scénářích pracovali Vladimír Jiránek, Jaroslav Pacovský, Jiří Šebánek a poté Pavel Šrut. Slovenské znění namluvil Stano Dančiak a později Peter Rúfus.

První až třetí řadu natočil Krátký film Praha pro ČST. Čtvrtou až osmou řadu natočily Ateliéry Bonton Zlín, od této řady doznala klasická úvodní znělka větších změn.

Navíc byl natočen mezi první a druhou řadou silvestrovský speciál, ten se ale po odvysílání v oficiálních distribucích nikdy neobjevil.

Distribuce[editovat | editovat zdroj]

Bob a Bobek – králíci z klobouku[editovat | editovat zdroj]

Poprvé se epizody původního Boba a Bobka z roku 1979 objevily na VHS ve vydání Centra českého videa. Stejně tak i další epizody natočené v 80 a 90. letech. Počátkem 21. století vyšla 3 DVD, rovněž ve vydání Centra českého videa. Na rozdíl od VHS, obsahovali i bonusy ohledně biografie tvůrců. Dalšího vydání se seriál dočkal 4. 5. 2015, kdy kolekci tří DVD vydala Česká televize. Bez bonusů. Tentýž rok 5. 10. vyšel Bob a Bobek v distribuci MagicBoxu na Blu-ray. Silvestrovský speciál vysílaný mezi 1. a 2. sérií se nikdy na VHS ani DVD neobjevil.

Bob a Bobek – králicí z klobouku (na cestách)[editovat | editovat zdroj]

Počátkem 21. století se Ateliéry Bonton Zlín pustily do práce na nových epizodách Boba a Bobka. Tehdy se epizody počítaly jako 4. série. Na VHS se objevilo celkem 5. nových sérií z Bobem a Bobkem. 4. a 5. série se označovala stejně jako série předchozí. Až se 6. sérií se použil název „na cestách“. Distributorem byl nově i právě Bontonfilm, neboť se podílel na tvorbě epizody, zatímco původní epizody vycházely především v distribuci divize Bontonfilmu – Centrum českého videa. I tato divize byla označována za distributora. Později se i tato vyprávění dostala na DVD. Nejprve v plastových obalech, v roce 2007 pak v papírových pošetkách v rámci edice deníku Šíp. DVD obsahovali bonusy v podobě Biografie autorů a některá i hru Puzzle. V roce 2015 se BONTON KIDS a MagicBox rozhodly o znovu vydání těchto vyprávění pod názvem „Bob a Bobek na cestách“. Postupně vycházela od 29. 7. 2015. DVD neobsahovala bonusy a bylo pro ně zavedeno nové číslování. 4. série byla sérií první, 5. zaser 2., 6. zase třetí a tak dále. V roce 2016 pak vyšla kolekce, která obsahovala všechny tyto nově vydané DVD.

Bob a Bobek – Audionahrávky[editovat | editovat zdroj]

Bob a Bobek se kromě klasického večerníčku dočkal i vydání na MC a CD. První MC kazeta byla namluvena 8.-13. 9. 1997 ve studiu MI 91. 1. strana obsahovala příběhy Bob a Bobek z klobouku, Bob a Bobek truhlaří, Bob a Bobek zahradničí, Bob a Bobek v ZOO, Bob a Bobek v restauraci (1. část) a 2. strana Bob a Bobek v restauraci (2. část), Bob a Bobek na horách a Bob a Bobek bojují. Později vyšla nahrávka i na CD. Znělka byla užita z epizod ze 70. Hudební doprovod byl složen ze skladeb užitých v původním seriálu ze 70. a 80. let.

V říjnu 2000 se začala namlouvat nová MC „Bob a Bobek, králíci z klobouku, podruhé.“ a to ve studiu Supraphon Radlice . 1. strana obsahovala příběhy Bob a Bobek z klobouku, Bob a Bobek natírají a Bob a Bobek, králíci pokusní a 2. strana, Bob a Bobek shánějí budíček, Bob a Bobek na pasece a Bob a Bobek na moři. MC vyšlo v říjnu 2001 později i na CD. Znělka a celkově hudební doprovod byl složen ze skladeb ze třetí série seriálu z 90. let.

Třetí a poslední MC byla motivována v té době na VHS vycházející novou sérií epizod s Bobem a Bobkem. A tak vzniklo MC nazvané „Bob a Bobek, králíci z létajícího klobouku“ natočené 2. 9. 2002 ve ADK, Praha. 1. strana obsahovala příběhy Jak to všechno začalo, Tornádo Bob a Bob a Bobek – hvězdy reklamy a 2. strana obsahovala příběhy Bob a Bobek v supermarketu aneb Šťastná třináctka, Cesta na jih a Africká rychlá rota. Šlo tak o první MC s Bobem a Bobkem, kdy ti dva králíci nebyli zmíněny v názvu příběhů. MC vyšla konce roku 2002, CD pak v roce 2004. Znělka i hudba byla užita ze stejného seriálu, kde vzalo MC a CD inspiraci, tehdy ještě Bob a Bobek – králíci z klobouku 4. a 5. série. 21. 3. 2014 Supraphon vydal kompletní kolekci těchto tří audio příběhů s Bobem a Bobkem na CD.

Bob a Bobek – na internetu[editovat | editovat zdroj]

Původní 3. série se dají zhlédnout na internetu, nikoliv však od oficiálních autorů. Většinou jde o nahrávky z televize, někdy i o kopie z DVD. Jsou také dohledatelné epizody namluvené slovensky. Především ty ze 3. série. Na internetu je také možno dohledat silvestrovský speciál Bob a Bobek – Grandšou. Epizody z dílny Ateliérů Bonton Zlín se dočkala oficiálního vydání na youtube kanále BONTON KIDS. Zde je možné dohledat všechny epizody, některé (především ty nejnovější) však nejsou technicky na výši a často přeskakuje obraz a zvuk. Na tomto kanálu je možné zhlédnout seriál i v angličtině.

Bob a Bobek – literatura[editovat | editovat zdroj]

Kromě televizního seriálu existuje o postavách také několik knih. Jsou to Bob a Bobek, králíci z klobouku (1980), Bob a Bobek – Na letišti (1980), Bob a Bobek v létajícím klobouku (2003), Bob a Bobek hrají hokej (2015), Bob a Bobek jedou na hory (2015), Bob a Bobek na cestách (2015), Bob a Bobek – Králíci z klobouku (2017), Bob a Bobek: Na návštěvě (2018) a Bob a Bobek (2021).

Obsah dílů[editovat | editovat zdroj]

Epizoda 1–01 – Na ulici[editovat | editovat zdroj]

Bob a bobek uklízejí na ulici jako metaři. Bobek to trochu šidí už cestou do práce. Za chvíli je vzduch plný prachu a Bob nařkne Bobka, že práší, a strhne se hádka a mela. Králíci se honí a šermují košťaty. Zastaví je až přišedší zaměstnavatel, který jim řekne, že nedostanou prémie, když chodník nebude jako zrcadlo. Králíci chodník dokonale vydrhnou, až klouže, takže jejich zaměstnavatel uklouzne a králíci musejí utéct. Druhý pokus dopadne rovněž špatně, chodec šlápne na hadr a hlavou spadne do kbelíku. Králíci ho nakonec palicí vyprostí ven, ale musí utíkat. Do třetice uklízejí před bankou, kde si všimnou podezřelých mužů, z kterých se nakonec vyklubou bankovní lupiči. Pomocí nastavených hadrů zúročí svůj druhý incident a oba lupiči končí hlavou v kýblu. Jsou zatčeni a králíci dostanou finanční odměnu, za kterou si nakoupí zmrzlinu a zbytek se rozhodnou uspořit.

 • Námět a scénář: Vladimír Jiránek, Josef Pacovský, Jiří Šebánek
 • Technický scénář: Václav Bedřich
 • Dramaturg: Irena Povejšilová
 • Animace: Růžena Brožková
 • Kamera: Dana Olejníčková, Jaroslav Forman
 • Střih: Jiřina Pěčová
 • Zvuk: Benjamin Astrug
 • Výroba: Zdena Deitchová
 • Vypráví: Josef Dvořák
 • Hudba: Petr Skoumal
 • Výtvarník: Vladimír Jiránek
 • Výtvarná spolupráce: Bohumil Šiška
 • Režie: Václav Bedřich
 • Zpracovaly: Filmové laboratoře Praha Barrandov
 • Vyrobil:Krátký film Praha, studio Bratři v Triku
 • Pro: Hlavní redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize
 • Copyright: Československá televize HR VDM
 • Rok: 1978

Epizoda 1–02 – Na zahradě[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve oba králíci postupně šlápnou na odložené hrábě a ten druhý je musí křísit vodou. Pak zjistí, že jejich pole se salátem je celé zvadlé, jdou ho kropit – ustrašený Bobek se nejdříve bojí hadice, protože si ji splete z hadem, a pak se pohádají o to, kdo bude kropit, za chvíli zase, kdo se bude houpat na houpačce. V obou případech se ale hned dohodnou na kompromisu. Za chvíli jejich houpání přeruší divný zvuk a oni zjistí, že jim zelí žerou housenky. Nejdříve se snaží přesvědčit špačka, aby je vyzobal, ale ten odmítne s tím, že má konzervované od loňska. Potom uvidí obrovské hejno ptáků, zavolají na ně a ti se na pole vrhnou a všechno vyzobají. Zelí je ale nakrouhané na kousíčky, králíci ho tedy musí naložit do sudů a šlapat a šlapat… až do usnutí Bobka, kterého Bob odnese do klobouku. Závěrečné typické mávání z klobouku tedy pro tentokrát obstará Bob sám.

 • Námět a scénář: Vladimír Jiránek, Josef Pacovský, Jiří Šebánek
 • Technický scénář: Václav Bedřich
 • Dramaturg: Irena Povejšilová
 • Animace: Růžena Brožková, Libuše Čihařová, Irena Jandová, Oldřich Haberle
 • Kamera: Dana Olejníčková, Jaroslav Forman
 • Střih: Jiřina Pěčová
 • Zvuk: Benjamin Astrug
 • Výroba: Zdena Deitchová
 • Vypráví: Josef Dvořák
 • Hudba: Petr Skoumal
 • Výtvarník: Vladimír Jiránek
 • Výtvarná spolupráce: Bohumil Šiška
 • Režie: Václav Bedřich
 • Zpracovaly: Filmové laboratoře Praha Barrandov
 • Vyrobil:Krátký film Praha, studio Bratři v Triku
 • Pro: Hlavní redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize
 • Copyright: Československá televize HR VDM
 • Rok: 1978

Epizoda 2–01 – Za rohem[editovat | editovat zdroj]

V této epizodě si chtějí králíci na začátku koupit zmrzlinu. Nemají ale peníze a tak hledají různé způsoby, jak si vydělat. Nejdříve narazí na nárožního lupiče, kterého vyděsí, takže uteče a zanechá po sobě kyj. Králíci si nejdříve zkoušejí práci „muže za rohem“, ale omráčí akorát sami sebe. Pak se neúspěšně snaží vydělat peníze poctivou prací, ale pokaždé se jim to nějak nezdaří: v hospodě myjí nádobí, které rozbijí; skládají cihly, které také rozbijí; myjí výlohu, kterou rovněž zničí. Nakonec se připletou opět k zmrzlináři, který je požádá, aby mu pohlídali stánek. Králíci odolají pokušení vzít si zmrzlinu zdarma, místo toho obslouží školní autobus, který ke stánku přijede. Navrátivší se zmrzlinář jim za to daruje po dvou zmrzlinách, takže nakonec se jim podařilo dosáhnout toho, po čem toužili.

 • Námět a scénář: Vladimír Jiránek, Josef Pacovský, Jiří Šebánek
 • Technický scénář: Václav Bedřich
 • Dramaturg: Irena Povejšilová
 • Animace:J. Blagoevová, Růžena Brožková, Václav Bedřich
 • Kamera: E. Kargenová, Z. Kovář
 • Střih: Jiřina Pěčová
 • Zvuk: Benjamin Astrug
 • Výroba: Zdena Deitchová
 • Vypráví: Josef Dvořák
 • Hudba: Petr Skoumal
 • Výtvarník: Vladimír Jiránek
 • Výtvarná spolupráce: Bohumil Šiška
 • Režie: Václav Bedřich
 • Zpracovaly: Filmové laboratoře Praha Barrandov
 • Vyrobil:Krátký film Praha, studio Bratři v Triku
 • Pro: Hlavní redakce vysílání pro děti a mládež Československé televize
 • Copyright: Československá televize HR VDM
 • Rok: 1985

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ČT24. Nepřehlédnutelní maskoti na mistrovství. V kostýmech Boba a Bobka jsou akrobaté a tanečníci. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2024-05-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]