Maxipes Fík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maxipes Fík
Plastika Maxipsa Fíka na nábřeží v Kadani
Plastika Maxipsa Fíka na nábřeží v Kadani
Základní informace
Žánrykomediální televizní seriál
animovaný film
filmová komedie
rodinný film
ScénářRudolf Čechura
RežieVáclav Bedřich
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Počet řad2
Počet dílů26
Produkce a štáb
KameraJaroslav Forman
HudbaPetr Skoumal
Premiérové vysílání
Vysíláno19761212a12. prosince 1976 – 19840111a11. ledna 1984
Maxipes Fík na ČSFD, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maxipes Fík je český kreslený animovaný večerníček, který vznikl v roce 1975. Scénář napsal Rudolf Čechura, Fíka namluvil herec Josef Dvořák, nakreslil jej Jiří Šalamoun, hudbu složil Petr Skoumal. Seriál pojednává o příhodách přerostlého mluvícího inteligentního psa Fíka a holčičce Áje, kteří spolu žili v Ahníkově u Kadaně.

V roce 1978 vznikl silvestrovský speciál nazvaný Maxipes Fík filmuje, později Rudolf Čechura sepsal i několik knih o Fíkových dobrodružstvích.

Dne 27. 10. 1980 byl Maxipes Fík namluven na LP Josefem Dvořákem. Namluvili se až jednu část (Fík ve škole) všechny části, které se vysílali v televizi, až do části Fík jde do světa. Scénář byl oproti televizní verzi s drobnými úpravami stejný. Hudební doprovod se kvůli nekvalitnímu zvukovému snímku televizní verze, natočil celý znovu, pod vedením Jiřího Bartoše. Na záznamu by totiž hudby byla výš postavena než slovo, a záznam by na některých místech skákal z jedné výšky do druhé. Nahráli se všechny hudební vklady, které byli použity v původním seriálu. Záznam je rozdílný tím, že muzika je oproti video verzi, hlubší a není vyvýšená. LP deska vyšla v roce 1982.

Dne 18. a 21. ledna 1984 se na LP namluvil zbytek příhod, které Fík zažil v cizině. LP deska byla vydána v roce 1985 a vyšla pod názvem "Maxipes Fík, jde do světa". Pro potřeby LP byli natočeny dvě další skladby, které dělí jednotlivé části.

Od 14. až 21. ledna 1986, byli na LP desky namlouvány "Divoké sny Maxipsa Fíka". Kvůli délce příběhů se jednalo o dvoj LP, tedy v obalu 2 LP. I tak se všechno na LP nevešlo. Děj se od verzí z televize ve většině částí aspoň trochu lišší. Na rozdíl od televizní verze se zde nacházela postava počítače Alberta, který Fíkovi sny uschovává. Nejdřív je na LP desce namluvená část "Jak Fík soudcoval fotbal". To se však dějově Fíkovi opravdu stalo. Po té následuje první sen O kopané, který se dějově nijak zvlášť příběhu z televizní verze nelišší. Na 2. stráně je namluven příběh "Jak Fík, prožil své první Vánoce", ale to se jak nás postava Alberta upozorní ještě není. Po té následuje sen O Vánocích, který je také přibližně stejně dějově stejný jako z verze televizní. Na 3. straně (tedy na 1. straně 2. LP), se vypraví 3 sny. Sen o prázdninách, Sen O žních a Sen O lovu. Sen o prázdninách se dějem lišší od televizní verze celkem dost. Fík jede za Ájou na pionýrák a cestou a i v táboře vzbudí celkem paniku. Po té chce příběh vyprávět Ája, ale Albert jí to nechce dovolit, ale Fík ho vypne. Ája začíná vyprávět sen O žních, který je dost kratší než ten z televizní verze. Děj je víceméně stejný. Po té následuje sen O lovu, ten je dějem podobný tak z 50%. Na 4. straně (tedy na 2. straně 2. LP) se vypraví sen O pohádkové zemi. Ten se v televizní verzi vůbec neobjevil. Fík prochází pohádkou zemí, která je celá nějaká divná. Jezdí tam auta, létají letadla, Karkulka chodí do školy a tak dále. Délka sne zabere celou stranu a tím záznam končí. Původní znělka, byla pro účely příběhu nazpívána a natočeno také pár podkladových písní, podle původní televizní verze. Na závěr 1. desky je řekne Fík "A tu vám budu vyprávět, na tý druhý desce, co máte v obalu" a konci 3. strany desky (tedy na konci 1. strany druhého LP) řekne Ája "No, a děti si zatím můžou otočit desku. Tyto věty byli univerzálně namluveny jak pro LP tak pro kazety. V případě kazet se mluvilo o kazetách.

V 90. letech se záznamy vydali na oddělných CD. A v roce 2014 vzniká komplet všech snímků. Příběhy "Jak Fík soudcoval fotbal" a "Jak Fík, prožil své první Vánoce" byli zařazeny na CD mezi normální příběhy. Na CD Divokých snů Maxipsa Fíka se tyto pasáže vystřihli. Stejně tak i ty o "otáčení a výměně desky či kazety", pár hudebních doprovodů a pár úvodních vět. Důvodem bylo vydání záznamu na CD, které se neotáčelo ani se nevyměňovalo a hlavně to nebyla deska.

Od roku 2005 se každoročně slaví v Kadani Narozeniny Maxipsa Fíka, které jsou dětskou slavností.[1] V nedaleké vsi Ahníkov, srovnané kvůli těžbě uhlí se zemí, působil totiž jako učitel Rudolf Čechura, Fíkův "duchovní otec", který do Kadaně často zajížděl. V Kadani rovněž vyrostl a začal svou divadelní kariéru herec Josef Dvořák. [2] V Kadani lze také nalézt Nábřeží Maxipsa Fíka.

Seznam dílů[editovat | editovat zdroj]

Maxipes Fík[editovat | editovat zdroj]

Seriál byl natočen v roce 1975 a 1977. Vypráví příhody Maxipsa Fíka a holčičky Áji.

 1. Zrození Maxipsa Fíka
 2. Zmoudření Maxipsa Fíka
 3. Maxipes Fík sportuje
 4. Fík ve škole
 5. Fík za volantem
 6. Fík - mistr skoku
 7. Fík jde do světa
 8. Maxipes Fík trosečníkem
 9. Maxipes Fík v jižních krajích
 10. Maxipes Fík - polárník
 11. Maxipes Fík u protinožců
 12. Maxipes Fík objevitelem
 13. Maxipes Fík se vrací

Maxipes fík filmuje[editovat | editovat zdroj]

Silvestrovský speciál byl natočen v roce 1978. Maxipes Fík a Ája v něm filmují.

Divoké sny Maxipsa Fíka[editovat | editovat zdroj]

Seriál byl natočen v roce 1982. Fík se každé ráno probudí s divokým snem, který pak vypráví Áje.

 1. O požárnících
 2. O kopané
 3. O prázdninách
 4. O velkém městě
 5. O žních
 6. O lupičích
 7. O lovu
 8. O vynálezech
 9. O velké zimě
 10. O Vánocích
 11. O hledání pokladu
 12. O Minifíkovi
 13. O nevěstě

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]