Rudolf Čechura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Čechura
Narození 5. února 1931
Želénky
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 7. října 2014 (ve věku 83 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rudolf Čechura (5. února 1931, Želénky[pozn. 1]7. října 2014, Praha[2]) byl český spisovatel, věnující se dětské a detektivní literatuře.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pracoval jako učitel, úředník. V šedesátém roce nastoupil do redakce vědy a techniky Hlavní redakce pro děti a mládež (HRDM) Československého rozhlasu. Po několika letech přešel pak z rozhlasu do časopisu Věda a technika mládeži (VTM), od roku 1973 byl literátem na volné noze. Napsal námět k večerníčkovým seriálům Maxipes Fík a Hugo z hor, dětem je určena také kniha Pavián mezi lidmi, využívající vědeckofantastický námět k poučení o pravidlech slušného chování. Čechurovým literárním vzorem byl Arthur Conan Doyle a vytvořil četné pastiše na jeho dílo (vyšly v souboru Sherlock Holmes v Čechách a jiné příběhy). V roce 1967 se stal členem londýnské Společnosti Sherlocka Holmese. Rudolf Čechura je také autorem scénáře televizní hororové komedie Šplhající profesor (režie Zdeněk Zelenka), v níž hrál Holmese Viktor Preiss. Dalším okruhem Čechurovy tvorby byly dobrodružné romány, odehrávající se v jeho rodném severočeském pohraničí v pohnuté době po druhé světové válce: Jako zvíře, Šperhák, Namydlená šikmá plocha.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle jiných údajů se narodil v dnes již zaniklém Ahníkově nedaleko Kadaně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mesto-kadan.eu/prispevek/343/proc%20-si-kadan-privlastnila-maxipsa--fika-
  2. Zemřel autor Maxipsa Fíka Rudolf Čechura, bylo mu třiaosmdesát let [online]. 10.10.2014, rev. 10.10.2014 [cit. 2014-10-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]