Kurkuma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Curcuma longa
Rozpůlený kořen kurkumy
Kurkuma

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Dále je pěstována v Srí Lance, v Číně, v Indonésii, Peru či na Jamajce.  Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření. Hojně ho využívají  v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni. Někdy se výtažky z kurkumovníku (Curcuma longa) používají i jako lék proti rakovině.[zdroj?] Tato asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých má vynikající protizánětlivé účinky[1] a je prokazatelně antioxidantem[2][3][4].

V lékárnách jsou běžně v nabídce též kloubní preparáty obsahující kurkumin.[zdroj?]

Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí[5]. Je to přírodní a velmi účinný mozkový doping, který poskytuje kari koření[zdroj?]. Výsledky výzkumů byly zveřejněny v American Journal of Epidemiology[zdroj?]. Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka; na trhu se objevuje pod názvem Arrowrot, někdy se také nazývá koa. Používá se např. k zahušťování rybích a želvích polévek.[zdroj?]

Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy. Zvyšuje též trvanlivost potravin.

Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Rostlina je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, podobnými známým oddenkům zázvoru nebo našich kosatců. Z hlízovitého oddenku vyrážejí dlouze řapíkaté listy a až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají.

Popis a účinné látky[editovat | editovat zdroj]

Tato trvalka z čeledi zázvorovité má zduřelý článkovaný oddenek a dlouze řapíkaté listy. Mezi nimi vyrůstá klas světle žlutých květů. Plodem je mnohosemenná tobolka. Semena jsou s míškem. Kurkuma přitom obsahuje silici, limonen, kamfen, alfa- a betapinen, cineol, antioxidant kurkumin či škrob.[6]

Zlaté mléko[editovat | editovat zdroj]

Zlaté mléko je nápoj, které pochází z Asie. Je připravován z kombinace asijského koření (kurkuma, kardamom, chilli a zázvor) a rostlinného mléka. Mléko se pije převážně teplé, ale existuje i studená varianta, ice golden milk. Nápoj se doporučuje pít ve večerních hodinách.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku může být použit text z článku Ghí, kurkuma a ájuvédská strava na webu ajurveda.top, autor Vladimir Mazal, CC-BY-SA

  1. https://www.hindawi.com/journals/aps/2013/805756/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3195121/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20096323
  4. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814610010034
  5. https://academic.oup.com/aje/article-lookup/doi/10.1093/aje/kwj267
  6. HERBACEA. Kurkuma dlouhá a její účinky. Bylinkovo.cz. 2016-09-14. Dostupné online [cit. 2016-11-04]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]