Zázvorníkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zázvorníkovité

zázvor (Zingiber officinalis)
zázvor (Zingiber officinalis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné - (Liliopsida)
Řád: zázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleď: zázvorníkovité (Zingiberaceae)
Rody
  • viz text

Zázvorníkovité, někdy též zázvorovité, (Zingiberaceae Martynov) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, oddenky a kořeny jsou často aromatické. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě uspořádané, řapíkaté nebo přisedlé, s listovými pochvami. Báze listů někdy vytváří nepravý kmen, podobně jako u banánovníku. Čepele jsou celokrajné, čárovité, kopinaté, podlouhlé až vejčité, žilnatina je zpeřená. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo jednopohlavnými květy. Květy jsou uspořádány v jednoduchém květenství, nejčastěji klasech nebo vrcholících, v květenství jsou často listeny. Květy jsou nepravidelné, výrazně zygomorfické. Okvětních lístků je 6, jsou členěny na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé, někdy nestejné. Korunní lístky jsou také 3, jsou srostlé, nestejné, prostřední lístek bývá větší. Fertilní tyčinka je pouze 1, zbylé 2 nebo 4 jsou přeměněny na staminodia. Dvě boční staminodia jsou petaloidní (napodobují korunu), srostlé a vytvářejí nápadné labellum, zbylé dvě staminodia, pokud jsou přítomna, tvoří laloky na fertilní tyčince. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka nebo bobule[1][2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 46-52 rodů a asi 1075–1300 druhů, které jsou rozšířeny v tropech (málo subtropech) většiny světa, v Evropě chybí[1]. Nejznámější je zázvor, jehož oddenek se používá jako koření.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aframomum, Alpinia, Amomum, Aulotandra, Boesenbergia, Burbidgea, Camptandra, Caulokaempferia, Cautleya, Cenolophon, Curcuma, Curcumorpha, Cyphostigma, Elettaria, Elettariopsis, Etlingera, Giseke, Gagnepainia, Geocharis, Geostachys, Globba, Haniffia, Haplochorema, Hedychium, Hemiorchis, Hitchenia, Hornstedtia, Kaempferia, Leptosolena, Malacocarpus, Mantisia, Nanochilus, Paracautleya, Parakaempferia, Paramomum, Plagiostachys, Pleuranthodium, Pommereschea, Pyrgophyllum, Renealmia, Rhynchanthus, Riedelia, Roscoea, Scaphochlamys, Siliquamomum, Siphonochilus, Stadiochilus, Stahlianthus, Vanoverberghia, Zingiber

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/zingiber.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]