Kostusovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKostusovité
alternativní popis obrázku chybí
Cheilocostus speciosus
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádzázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleďkostusovité (Costaceae)
Nakai, 1941
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostusovité (Costaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, mohou to být pozemní rostliny i epifyty. Listy jsou jednoduché, střídavé, čtyřřadě nebo spirálně uspořádané, normálního vzhledu nebo dužnaté, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou čárkovité až vejčité, nedělené, celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná), jazýček je přítomen. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou jednodtlivé nebo častěji uspořádány v květenstvích, ve vrcholících, klasechhlávkách. Květy jsou výrazně dvoustranně souměrné, modifikované a jsou podepřeny (často barevnými) listeny, na kterých je extraflorální nektárium. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé s tupými laloky. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou srostlé a nestejné, střední lalok je často delší a vyhnutý. Fertilní tyčinka je jen 1, zbylých 5 jsou přeměněny na staminodia, jsou petaloidní (podobné koruně), srostlé a vytváří labellum, které je nápadnější než vlastní koruna. Jediný prašník srůstá po délce ve žlábku s čnělkou. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka nebo řidčeji oříšek až nažka[1][2].

Kostus Costus barbatus

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 6 rodů a asi 110 druhů, z čehož zabírá asi 90 rod Costus. Jsou rozšířeny v tropech celého světa, nejvíce v Americe a na Nové Guineji[1].

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/costacea.htm
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]