Kardamovník obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKardamovník obecný
alternativní popis obrázku chybí
Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádzázvorníkotvaré (Zingerberales)
Čeleďzázvorníkovité (Zingerberaceae)
Rodkardamovník (Elettaria)
Binomické jméno
Elettaria cardamomum
(L.) Maton, 1811
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plody a semena kardamovníku obecného

Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum), zkráceně zvaný též kardamom či kardamon, je statná bylina z čeledi zázvorníkovitých. Její plody a oddenky se používají jako koření.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bylina vyrůstající z mohutného oddenku dorůstá výšky 2–4 m, výjimečně až 5 m. U kořene lodyhy jsou dvě řady plochých listů, dorůstajících délky 0,5–0,7 m, na horní ploše hladkých a tmavozelených, zespodu světlejších a sametových. Květenství se vytváří na samostatném horizontálním stonku, táhnoucím se při zemi. Okvětní lístky jsou bílé nebo slabě nažloutlé, s nafialovělými žilkami a žlutými nebo růžovými okraji. Plodem jsou podlouhlé zelenavé tobolky, dorůstající délky 2 cm a obsahující 15 až 20 aromatických hnědočervených semen. Rozmnožuje se však zejména dělením oddenků.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původním areálem rozšíření jsou tropické deštné pralesy Kardamomských hor (Cardamom Hills) v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie, ve výškách mezi 700 až 1500 m n. m. Pěstuje se i na jiných místech Indie, na Srí Lance, v Guatemale a v Tanzanii. Největšími exportéry jsou Guatemala, Tanzanie, Madagaskar, Papua Nová Guinea a Vietnam.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Rostlina vyžaduje zastíněné stanoviště v bylinném patře tropických deštných pralesů s ročními srážkami v rozmezí 3000 až 4000 mm a s trvale vlhkou půdou. Optimální teplota pro růst se pohybuje kolem 22 °C, nesnáší teploty pod 10 °C. Kvete a jeho plody dozrávají pouze v oblasti tropů.

Nomenklatura[editovat | editovat zdroj]

Elettaria cardamomum (L.) Maton, 1811

Basionym
Amomum cardamomum L., 1753
Nomenklatorická synonyma
Matonia cardamomum (L.) Stephenson & J.M.Churchill
Alpinia cardamomum (L.) Roxb., 1810
Taxonomická synonyma
=Amomum repens Sonn., 1782
Elettaria repens (Sonn.) Baillon, 1884
=Amomum racemosum Lam., 1783
=Amomum ensal Raeusch., 1797
=Cardamomum officinale Salisb., 1812
=Elettaria major Sm., 1819
Elettaria cardamomum (L.) Maton var. major (Sm.) Thwaites, 1861
=Elettaria cardamomum (L.) Maton var. miniscula Burkill
=Elettaria cardamomum (L.) Maton var. minus Watt.

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

V následujícím seznamu jsou uvedeny pouze nejvýznamněji zastoupené látky. Kromě toho semena obsahují značné množství bílkovin, tuků a sacharidů včetně škrobu.

Terpeny[editovat | editovat zdroj]

Jsou složkou éterického oleje.

Karboxylové kyseliny[editovat | editovat zdroj]

Jsou složkou tuků, obsažených v semenech.

Vitamíny[editovat | editovat zdroj]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Kardamovník obecný

Využívá se oddenek, plody a semena, případně éterický olej z nich připravovaný. Tobolky jsou ceněným kořením, které se prodává zelené, bělené nebo sušené na slunci. Mleté koření se nazývá kardamom, které je také jednou složkou indického kari. Semena jsou též význačnou složkou indického garam masala, arabského baharatu, etiopského berbere, piafu a řady sladkých jídel. Beduíni s ním ochucují kávu, Dánové bábovky, také se žvýká pro osvěžení dechu, zejména v jihovýchodní Asii, kde se přidává k betelovým listům.

Semena podporují trávení, stimulují organismus, oddenek zahání únavu a horečku. Díky svým antibakteriálním účinkům se využívá v péči o dutinu ústní, neboť pomáhá předcházet zánětům dásní i špatnému dechu. Detoxikační vlastnosti kardamomu se využívají v rozmanitých očistných kůrách i při potížích s játry. Přidává se jak do sladkých jídel a likérů, tak i do uzenin.

V subtropické oblasti a v mírném pásmu může být pěstována, zejména ve sklenících, jen jako okrasná rostlina vzhledem k zajímavě vyhlížejícím listům.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]