Vitamín B2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Riboflavin
Obecné
Systematický název7,8-Dimethyl-10-[(2S,3S,4R)-2,3,4,5-tetrahydroxypentyl]benzo[g]pteridin-2,4-dion
Triviální názevRiboflavin, vitamín B2, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin, hepatoflavin, verdoflavin, uroflavin, 6,7-dimethyl-9-(1-D-ribityl)isoalloxazin
Sumární vzorecC17H20N4O6
Identifikace
Registrační číslo CAS83-88-5
Vlastnosti
Molární hmotnost376,367 g/mol
Teplota tání278–282 °C
Teplota varurozklad
Disociační konstanta pKa10,2
Rozpustnost ve vodě8,47 mg/100 ml
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riboflavin (vitamín B2, vitamín G, ovoflavin, laktoflavin) je žluté až oranžově žluté přírodní barvivo slabě rozpustné ve vodě. Patří mezi flaviny. Fluoreskuje, je odolný vůči vysokým teplotám, ale rozkládá se působením světla.

Strukturu riboflavinu tvoří heterocyklické isoalloxazinové jádro a cukerný alkohol ribitol.

Riboflavin v potravě[editovat | editovat zdroj]

Rostliny a mikroorganismy dokážou syntetizovat riboflavin; živočichové, tedy i člověk, ho ale musí přijímat v potravě. Vitamin B2 je rozpustný ve vodě, v těle se neukládá, je jej proto nutno stále doplňovat.

Dobrým zdrojem vitamínu B2 jsou kvasnice, játra a ledviny. Dále je obsažen i v mléce, ve vejcích, ve vepřovém a hovězím masu, v rybách, v tvarohu, v kakau a v ořeších.

V potravinářství se značí kódem E 101.

Doporučená denní dávka
věk (roky) riboflavin [mg]
Kojenci 0,0–0,5 0,4
0,5–1,0 0,5
Děti 1–3 0,8
4–6 1,1
7–10 1,2
Muži 11–14 1,5
15–18 1,8
19–24 1,7
25–50 1,7
51+ 1,4
Ženy 11–14 1,3
15–18 1,3
19–24 1,3
25–50 1,3
50+ 1,2
Těhotné ženy 1,6
Kojící ženy 1,8

Údaje z Recommended Dietary Allowances, 10th Edition. Food and Nutrition Board, National Research Ccouncil–National Academy of Sciences, 1989

Vegetariánská a veganská výživa[editovat | editovat zdroj]

Jak je vidět z výčtu potravin, které obsahují vitamín B2, většina jich je živočišného původu. V trávicí soustavě býložravců, v bachoru přežvýkavců a v tlustém střevě ostatních býložravých živočichů žije symbiotická mikroflóra, mikroskopické houby, prvoci a bakterie, které jsou schopné tento vitamín syntetizovat v  množství dostatečném pro potřeby organismu býložravce.

Lidské střevo podobná mikroflóra neosidluje. Vegetariáni a vegani by proto měli věnovat pozornost tomu, aby si zajistili dostatečný příjem tohoto vitamínu (v ořeších, kakau apod., příp. v tabletách).

Zvýšená potřeba vitamínu B2[editovat | editovat zdroj]

Zvýšenou potřebu vitamínu B2 mají lidé, kteří jsou léčeni antibiotiky, lidé trpící onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater nebo cukrovkou. Ženy, které užívají orální antikoncepci a osoby, které nepijí mléko, jsou také ohroženy nedostatkem riboflavinu. Protože se riboflavin rozkládá světlem, novorozenci s kojeneckou žloutenkou, kteří jsou léčeni fototerapií, mohou také trpět nedostatkem vitaminu B2.

Role riboflavinu v organismu[editovat | editovat zdroj]

Riboflavin je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus.

Aktivní forma riboflavinu je flavinmononukleotid (FMN) a flavinadenindinukleotid (FAD). Přeměna je ovlivňována hormony štítné žlázy a některými léčivy.

FMN a FAD jsou prostetické skupiny mnoha oxidoredukčních enzymů, flavoproteinů, jako je například:

Flavoproteiny mohou působit i jako koenzymy k přenosu vodíkových atomů. Při tom vzniká redukovaná forma FMNH2 a FADH2

Projevy nedostatku[editovat | editovat zdroj]

Nedostatek riboflavinu nevede k větším potížím. Projevuje se zánětem ústních koutků (cheilitis angularis), zánětem rtů nebo jazyka, záněty spojivek, mazotokem a světloplachostí. V okolí úst je nápadná anemická bělavá zóna. V dutině ústní se konkrétně projevuje zejména ztenčením sliznice, vzhledově se nedostatek riboflavinu projeví změnou barvy sliznice v sytěji červenou. Jazyk je zpočátku celý zčervenalý a suchý jako pomerančová kůra. Houbovité papily jazyka prominují (hypertrofie), ale později jich ubývá. Stejně jako u nedostatku thiaminu je při dlouhotrvající karenci vyšší tendence k atrofii.

Předávkování vitamínem B2[editovat | editovat zdroj]

Vitamín B2 je rozpustný ve vodě a je vylučován močí. Předávkování proto není možné.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]