Jean-Baptiste Lamarck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jean Baptiste Lamarck)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean-Baptiste Lamarck
Jean-Baptiste de Lamarck.jpg
Narození 1. srpna 1744
Bazentin
Úmrtí 18. prosince 1829 (ve věku 85 let)
Paříž
Příčina úmrtí nemoc
Místo pohřbení Montparnasse
Ocenění rytíř Čestné legie
Podpis Jean-Baptiste Lamarck – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Baptiste Pierre Antoine de Monet, rytíř de Lamarck (17441829) byl francouzský přírodovědec a autor první ucelené evoluční teorie (lamarckismu). Poprvé použil termíny bezobratlí a biologie. Byl nejmladší z jedenácti dětí. V roce 1779 byl jmenován členem akademie věd.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Philosophie zoologique (1809) – obsahuje vysvětlení a rozvedení jeho pojetí evoluce.

Podle jeho představ probíhá evoluce tak, že organismus se během svého života střetává s prostředím, adaptuje se na něj a vylepšení, která si tak za svého života vytvořil, předává svým potomkům (vulgárně řečeno jedinci, kteří budou celý život běhat, budou mít potomstvo se silnýma nohama). Toto pojetí později zatlačila do pozadí teorie Darwinova.

Definitivně byly Lamarckovy představy o evoluci odmítnuty poté, co se ve 20. století podařilo získat větší vhled do rozmnožování a dědičnosti organismů.

Nicméně někteří vědci připouští, že v určitých případech jím obhajované principy mohou fungovat – avšak pouze u jednobuněčných organismů a jen v některých případech. Tento názor má ale řadu odpůrců. Nově se ovšem potvrdil epigenetický přenos některých získaných vlastností na potomky i u obratlovců.

Lamarck-tabla.jpg

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]