Geraniol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geraniol

Geraniol (systematický název (2E)-3,7-dimethylokta-2,6-dien-1-ol) je organická sloučenina - monoterpenoidní alkohol. Je hlavní složkou růžového oleje, oleje trávy voňatky Martinovy (Cymbopogon martinii, Palmarosa) a oleje citronelly (jávský typ). V malých množstvích se vyskytuje v kakostech, pelargoniích, citronech a v mnoha dalších esenciálních olejích. Jedná se o čirý až světle žlutý olej nerozpustný ve vodě, ale rozpustný ve většině běžných organických rozpouštědel. Voní po růžích[zdroj?] a často se využívá v parfémech - typicky pro vůně, jako je broskev, malina, grapefruit, červené jablko, švestka, lípa, pomeranč, citron, vodní meloun, ananas a borůvka.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Výzkumy ukázaly, že je geraniol účinný jako repelent proti komárům[1][2]. Na druhou stranu může přitahovat včely, protože ho produkují jejich pachové žlázy a včely si jím značkují květiny s nektarem a vyhledávají podle něj své úly.

Přestože jsou geraniol a další vonné sloučeniny přirozeně obsaženy ve zralém tabáku, je geraniol na seznamu (z roku 1994) 599 cigaretových aditiv přidávaných do cigaret ke zlepšení chuti[3].

Biochemie[editovat | editovat zdroj]

Funkční skupina odvozená od geraniolu (v zásadě geraniol bez koncové -OH skupiny) se nazývá geranyl. Je důležitá při biosyntéze jiných terpenů. Je také vedlejším produktem metabolismu sorbátu a proto velmi nechtěným kontaminantem vína, pokud se v něm množí bakterie.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

kyselých roztocích se geraniol mění na cyklický terpen alfa-terpineol.

Zdraví a bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Geraniolu by se měli vyhnout lidé s alergií na parfémy[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geraniol na anglické Wikipedii.

  1. Barnard, D.R., and Xue, R. Laboratory evaluation of mosquito repellents against Aedes albopictus, Culex nigripalpus, and Ochlerotatus triseriatus (Diptera: Culicidae), J. Med. Entomol. 41(4):726-730, 2004.
  2. UF entomologist develops safe, effective alternative to DEET insect repellents Archivováno 8. 10. 2008 na Wayback Machine., Univ. of Florida, 1999.
  3. What's in a cigarette? Archivováno 23. 5. 2006 na Wayback Machine. at about.com
  4. Survey and health assessment of chemical substances in massage oils

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]