Repelent

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Repelent je chemická látka, který se aplikuje na kůži, oblečení či jiné povrchy, a odstrašuje hmyz (či obecně členovce). Někdy se však používají i repelenty na bázi zvuku (ultrazvuk), která však mají pochybný efekt.[1] Příkladem repelentu je diethyltoluamid (DEET) nebo eukalyptol.

Repelenty proti hmyzu jsou součástí prevence proti chorobám, jako je malárie, lymská borelióza, horečka Dengue, mor a západonilská horečka, které přenáší hmyz. Mezi členovce, kteří tyto nemoci přenášejí, patří komárovitý hmyz, blechy, mouchy i klíště.

Repelenty se také používají k ochraně lesních kultur a okrasných dřevin proti okusu zvěří a drobných hlodavců. Ochrana jednotlivých sazenic se provádí nátěrem speciálními kartáči nebo postřikem vhodnými ručními postřikovači se správně zvolenou tryskou k postřiku. Ochrana sazenic se provádí v létě většinou u listnatých sazenic (lípa,dub,buk,javor), které nejsou oploceny. Na podzim u jehličnatých sazenic (smrk, borovice, mimo oplocenky jedle, douglaska). Repelenty k ochraně lesních kultur a okrasných dřevin jsou pastovité, vodou mísitelné, mají svůj charakteristický zápach, jsou neškodné pro včely a zvěř.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Insect repellent na anglické Wikipedii.

  1. Mosquito repellents that emit high-pitched sounds don't prevent bites, http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-04/jws-mrt041607.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo repelent ve Wikislovníku