Růžový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Růžový olej (nesprávně růžová voda) je kosmetická a farmaceutická surovina, esenciální olej. Jde o přírodní biologický extrakt vyrobený z okvětních lístků dvou druhů růžového keře. K výrobě růžového oleje je možno použít dva druhy růží, jedním z nich je druh Rosa Damascena flosrůže damascénská, pěstovaný zejména v Bulharsku, druhým z nich pak Rosa centifolia neboli růže stolistá, která se pěstuje zejména v jižní Francii. V růžovém oleji prý bylo izolováno přibližně 300 různých chemických látek.

Výroba a použití[editovat | editovat zdroj]

Růžový olej se vyrábí pozvolnou macerací či destilací vodní parou. Jedná se o velmi aromatickou a opravdu hezky vonící látku, která se používá, mimo jiné, například při výrobě kvalitních značkových parfémů a pleťových krémů.

Růžový olej ale lze v malém množství přímo aplikovat na lidskou pokožku při péči o pleť. Jsou mu připisovány i další léčebné účinky zejména na sexualitu, používá se i jako antidepresivum.

Jedná se o jeden z nejluxusnějších i nejdražších přírodních olejů používaných v kosmetice, neboť k jeho výrobě je potřebí velké množství biomasy – ze čtyř tun okvětních lístků lze vyrobit přibližně jeden kilogram růžového oleje (poměr tedy činí přibližně 4 000:1).

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

Mezi evropskými výrobci dominuje Bulharsko a Francie.

Bulharsko[editovat | editovat zdroj]

V Bulharsku se růžový olej vyrábí v proslulém Údolí růží u města Kazanlak, které se nachází mezi Sofií a Burgasem asi 200 kilometrů východně od Sofie. Zde se vyrábí tento olej ve velkém měřítku, jeho produkce zde dosahuje zhruba dvě tuny ročně. Keře druhu Rosa Damascena flos zde tvoří velmi rozsáhlé plantáže.

Francie[editovat | editovat zdroj]

Ve Francii se růžový olej vyrábí ve Středozemí u jihofrancouzského města Grasse, které se nachází na Azurovém pobřeží. Oblast města Grasse je i střediskem francouzského kosmetického průmyslu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výroba růžového oleje je známa již od starověku, kdy květy růže, růžový olej i výrobky z něj byly zasvěceny antické bohyni Venuši (řecké Afrodítě).