Přeskočit na obsah

Kazanlak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kazanlak
Казанлък
Knihovna "Iskra"
Knihovna "Iskra"
Poloha
Souřadnice
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastStarozagorská
Kazanlak na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel49 031 (2022[1])
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kazanlak a okolí. Na silnici z Kazanlaku do Gabrova leží obec Šipka
Etnografický komplex Kulata

Kazanlak (dříve Kazanlik,[2] přesnou transkripcí Kazanlăk, bulharsky Казанлък) je město v Bulharsku, v Růžovém údolí (bulh. Розова долина) severně od Staré Zagory mezi pohořími Stara planina a Sredna gora. Má 49 031 obyvatel (stav 2022) a je střediskem výroby obráběcích strojů, textilu a hudebních nástrojů a je také městem růží a výrobků z růžového oleje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kazanlak byl založen kolem roku 1300 jako strategická obrana průsmyku Šipka a je dnes největším městem v Růžovém údolí. Za rusko-turecké války (1877-1878) byl významným bojištěm. Je dávno znám výrobou růžového oleje a je zde institut pro pěstování rostlin a získávání éterických olejů.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Na severovýchodním okraji města je slavná Thrácká hrobka v Kazanlaku, v níž byl patrně ve 4. století pohřben neznámý kníže. Tvoří ji předsíň, chodba a kopulí zaklenutá komora s krásnými freskami. Byla objevena během 2. svět. války při budování protileteckého krytu. Je součástí Světového dědictví UNESCO.

Původní hrobka není veřejnosti přístupná, protože by mimořádně cenná památka mohla být poškozena. Ale ve vzdálenosti ca 100 m je v vybudována věrná kopie, která je běžně přístupná.

Na sever od města vede silnice do obce Šipka, kde je muzeum růží a kostel na památku ruských vojáků a bulharských dobrovolníků, padlých v rusko-turecké válce.

Jihovýchodně od Kazanluku u řeky Tundžy jsou Čanakčijské termálni lázně. Asi 5 km západně od města bylo starověké město Seuthopolis.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.grao.bg/tna/t41nm-15-06-2022_2.txt
  2. OTTO, Jan; STUDNIČKA, František Josef. Ottův slovník naučný: Illustrovaná encyklopædie obecných vědomostí. [s.l.]: J. Otto, 1899. 1111 s. Dostupné online. S. 121. 
  3. Partnerská města. www.kazanlak.bg [online]. [cit. 2022-08-18]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Kazanlik, sv. 14, str. 121.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]