Stara Zagora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stara Zagora
Стара Загора
Samarsko Zname Panorama.jpg
Stara Zagora – znak
znak
Stara Zagora – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška196 m n. m.
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastStarozagorská
Stara Zagora
Stara Zagora
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel154 000
Etnické složeníBulhaři
Náboženské složeníPravoslaví, islám
Správa
StarostaJevgenij Želev
Oficiální webwww.starazagora.bg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stara Zagora (bulharsky Стара Загора) je město v Bulharsku, důležité ekonomické centrum Starozagorské oblasti. Nachází se ve středu země, má 154.000[1] obyvatel.

Jméno obce[editovat | editovat zdroj]

Stara Zagora je jedno z nejstarších měst na světě a během věků mělo město mnoho jmen, ale nejčastěji se jich zmiňuje : Beroe , Augusta Trayana , Irenepolis , Boruy , Vereya , Eski Zagra , Zheleznik a Stara Zagora.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stara Zagora je považována za jednu z nejstarších osad v Bulharsku a Jihovýchodní Evropě. Založili ji Thrákové pod jménem Beroe (znamenající železo) někdy v 6.5. tisíciletí př. n. l. Okolo města se nacházely měděné doly, z nichž se určitá část dochovala dodnes. Celá oblast je již odpradávna těžebně využívaná. Ve druhém století, během období Římské říše bylo město přejmenováno na počest císaře Trajána na Augusta Trajana. A k další změně názvu došlo poté, co se vlády ujala říše Byzantská. V té době se město nazývalo Irenepolis, podle byzantské císařovny Ireny. Postavilo se opevnění, protože hrozily četné bulharské útoky; od roku 717 je však město již právě součástí Bulharska. Nestalo se však jak bylo dlouho očekáváno v boji; bylo darováno císařem jako vděk Bulharům za pomoc byzanticům v boji proti Arabům při obléhání Konstantionopole. Bylo to první místo v oblasti Stara Planina, kde získali Bulhaři vliv. Po ustanovení svojí vlády mu jméno změnily na Boruy.

Roku 1122 se stala Stara Zagora svědkem bitvy mezi byzantským císařem Janem II. Komnenosem a vojskem Pečeněhů. Pečeněhové utrpěli krutou porážku, mnozí vojáci poražené strany se zde však usídlili. Roku 1371 skončilo období vlády Bulharů a města se zmocnili Osmané. To už město mělo i neoficiální slovanské jméno Zagora (tj. město "za horou", "Záhoří"). Osmané nazývali město buď obecně "Stará Pevnost" ("Eski Hisar"), nebo konkrétně "Eskizağra", tedy "Stará Zagora". Za bulharského obrození se název města se změnil na Železnik (překlad názvu Beroe do bulharštiny). Současný název "Stara Zagora" se pak používá od roku 1870. Po osvobození Bulharska od Osmanů se stalo město součástí Východní Rumélie, od roku 1886 je součástí Bulharska již definitivně.

Školství[editovat | editovat zdroj]

Atanas Ivanov a první obecná smíšená škola v kraji[editovat | editovat zdroj]

V roce 1841 tu vznikla škola. Zakladatelem školy (Škola sv. Mikuláše - první v kraji) a jejím prvním učitelem byl Atanas Ivanov (1810 - 1897), bulharský buditel a mecenáš. Jeho syn Vasil Atanasov (1857 - 1942) měl silný vztah k Čechám - maturoval v Pardubicích a následně vystudoval chemii na polytechnice v Praze.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]