Stara Zagora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stara Zagora
Стара Загора
Samarsko Zname Panorama.jpg
Stara Zagora – znak
znak
Stara Zagora – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 196 m n. m.
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Oblast Starozagorská oblast
Stara Zagora
Stara Zagora
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 154 000
Etnické složení Bulhaři
Náboženské složení Pravoslaví, islám
Správa
Starosta Jevgenij Želev
Oficiální web www.starazagora.bg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stara Zagora (bulharsky Стара Загора) je město v Bulharsku, důležité ekonomické centrum Starozagorské oblasti. Nachází se ve středu země, má 154.000[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stara Zagora je považována za jednu z nejstarších osad v Bulharsku a Jihovýchodní Evropě. Založili ji Thrákové pod jménem Beroe (znamenající železo) někdy v 6.5. tisíciletí př. n. l. Okolo města se nacházely měděné doly, z nichž se určitá část dochovala dodnes. Celá oblast je již odpradávna těžebně využívaná.

Během období Římské říše bylo město přejmenováno na počest císaře Trajána na Augusta Trajana.

K další změně názvu došlo poté, co se vlády ujala říše Byzantská. Nový název zněl Irinipolis, a byl podle byzantské císařovny. Postavilo se opevnění, protože hrozily četné bulharské útoky; od roku 717 je však město již právě součástí Bulharska. Nestalo se však jak bylo dlouho očekáváno v boji; bylo darováno císařem jako vděk Bulharům za pomoc byzanticům v boji proti Arabům při obléhání Konstantionopole. Bylo to první místo v oblasti Stara Planina, kde získali Bulhaři vliv. Po ustanovení svojí vlády mu jméno změnily na Boruy.

Roku 1122 se stala Stara Zagora svědkem bitvy mezi byzantským císařem Janem II. Komnenosem a vojskem Pečeněhů. Pečeněhové utrpěli krutou porážku, mnozí vojáci poražené strany se zde však usídlili.

Roku 1371 skončilo období vlády Bulharů a města se zmocnili Osmané. V roce 1840 tu vznikla škola a název města se změnil na Železnik (překlad názvu Beroe do bulharštiny); nahrazeno tak bylo původní turecké Eskizağra. Současný název se pak používá od roku 1870. Po osvobození Bulharska od Osmanů se stalo město součástí Východní Rumélie, od roku 1886 je součástí Bulharska již definitivně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]