Geo Milev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geo Milev
Rodné jménoГеорги Милев Касабов
Narození15. ledna 1895
Radnevo
Úmrtí15. května 1925 (ve věku 30 let)
Sofie
Povoláníspisovatel, básník, literární kritik, novinář, překladatel a malíř
Alma materSofijská univerzita
Manžel(ka)Mila Keranovová
DětiLeda Milevová
Bistra Avramovová
RodičeMilo Kasabov
PříbuzníPenka Kasabovová (sourozenec)
Bojan Nikolajev (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geo Milev, bulharsky Гео Милев, původním jménem Georgi Kasabov Milev, bulharsky Георги Касабов Милев, (15. ledna 1895 Radnevo – po 15. květnu 1925 Sofia) byl bulharský básník, literární kritik, novinář a výtvarník. Je považován za nejvýznamnějšího představitele expresionismu v bulharské literatuře.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval v Sofii a Lipsku, habilitoval se prací o Richardu Dehmelovi. Právě v Lipsku se seznámil s expresionismem. Ztratil 29. dubna 1917 oko ve válce do níž narukoval roku 1916, léčil se v Berlíně, kde začal spolupracovat s časopisem Aktion. Po návratu do Sofie založil časopis Váhy, baštu bulharského modernismu. Roku 1922 vstoupil do Komunistické strany.

Spolu s dalšími komunisty byl v květnu 1925 souzen za údajnou účast na teroristickém útoku na kostel v Sofii. Byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě, ale hned následující den po rozsudku byl během „krátkého výslechu“ uškrcen a pohřben v masovém hrobě spolu s dalšími oběťmi. Tento hrob byl nalezen v padesátých letech během stavby přehrady; Milevovo tělo bylo identifikováno díky skleněnému oku (jež během života zakrýval zvláštním účesem).

Kromě poezie se věnoval psaní lyrických próz, ovšem zároveň je autorem několika revolučně laděných poém jako jsou: Září (1924), expresionistické Peklo (1912) a Den hněvu (posmrtně 1933). Ke známějším také patří jeho próza Expresionistický kalendář (1921).

Český výbor má název Den hněvu a vydal jej Odeon roku 1973.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]