Plovdiv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plovdiv
Пловдив
Straat in Oud Plovdiv 1.jpeg
Plovdiv – znak
znak
Plovdiv – vlajka
vlajka
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška 164 m n. m.
Časové pásmo

EET (UTC+2)

(DST) EEST (UTC+3)
Stát Bulharsko BG
oblast Plovdivská oblast
opština Plovdiv
Plovdiv
Red pog.png
Plovdiv
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 101.98 km2 (39.37 sq mi) km²
Počet obyvatel 347 600 (4000 pr.n.l.)
Hustota zalidnění 3,316/km2 (8,590/sq mi) obyv./km²
Etnické složení Bulhaři
Náboženské složení Pravoslaví, islám
Správa
Starosta Ivan Totev
Oficiální web http://www.plovdiv.bg/en/
Telefonní předvolba (+359) 032
PSČ 4000

Plovdiv (bulharsky Пловдив) je druhým největším městem v Bulharsku a hlavním městem Plovdivské oblasti. Podle sčítání obyvatel v únoru 2011 má město 338 153 obyvatel.[1] Je administrativním centrem plovdivského kraje a důležitým ekonomickým, dopravním, kulturním a vzdělávacím centrem[2] a také druhým největším městem v historickém mezinárodním regionu Trácie hned po Istanbulu. Je desátým největším městem Balkánu, po Istanbulu, Aténách, Bělehradu, Bukurešti, Sofii, Soluni, Záhřebu, Skopii a Tiraně.

Rozkládá se na obou březích řeky Marica, v západní části Hornotrakijské nížiny.

Městská radnice

V Plovdivu najdete pohromadě pozůstatky starověké, středověké i moderní kultury. V dávné minulosti Plovdiv stál na 7 kopcích: Taxim, Nebet, Džambaz, Sahat, Džendem a Bunardžik. Sedmá hora, Markovo Tepe, je dnes pod chodníky moderního Plovdivu. Staré město nabízí pohled do dlouhé a pestré minulosti. Začína Tráckým opevněním, pokračuje přes byzantské zdivo, panská sídla z dob bulharského obrození a konči středověké kostely a tureckými mešitami.

2012111609, Plovdiv, Bulgaria.jpg

Dne 5. září 2014 Plovdiv byl vybrán jako bulharský hostitel Evropské hlavní město kultury 2019.

Plovdiv byl zařazen na 6. místě v seznamu nejžhavějších destinací na světě, k návštěvě v roce 2015, které byly vyhlášené cestovní nakladatelství Lonely Planet.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní osídlení se datuje dávno před náš letopočet. Plovdiv je mezi nejstarších měst na světě. Plovdiv je vše v jednom: thrácké a řecké polis, pýcha Filipa Makedonského, hlavní město Thrákie pod nadvládou Říma, centrum byzantinismu, pevnost Bulharů a sen křižáků.

Kendros, Eumolpia, Philipopolis, Pulpudeva, Trimonzium, Pulden, Filibe - to jsou starověká jména Plovdivu během 6 000 let jeho existence. Jméno "Plovdiv" se poprvé objevilo v písemnostech z 15. století a zůstalo městu dodnes.

Jako známky osidlení archeologové objevili jemné keramické zboží a další předměty každodenního života již od neolitu, konci 5. tisíciletí před naším letopočtem.

V roce 342 před n. l. bylo město ovládnuto Filipem II. Makedonským. Během jeho vlády byly přestavěny staré thrácké pevnosti a věže. Filip II. dal městu své jméno - dnešnímu Plovdivu se začalo říkat Filipopolis. Brzy se stalo opět thrácké město - Pulpudeva.

Během 1. století n.l. Římany si podmanili Plovdiv a nazývali město Thrimonzium (ležící na třech kopcích).

V roce 447 n.l. Hunové zničil město. V polovině šestém století se Slované usadili na Balkánském poloostrově, změnil etnické poměry v regionu a zavedli jména Pulden a Plundiv.

Hisar kapia

V roce 815 Khan Krum podmanil pevnosti. V následujících pěti století město vládli Bulhaři, pak ho dobyli Byzanci. Bulharský armáda přišla později. Křižáci zničili a vydrancovali městu několikrát na své cestě do Mekky.

V roce 1365 město spadalo pod tureckou jhem. Později byla přejmenována Philibe a stal se důležitým správním a vojenským centrem řemesel. Philibe byl sídlem panovníka okresu Rumelia až do 6.září.1885. Je to 7 let po osvobození Bulharsko v roce 1878. Mezi tím bylo hlavní město autonomní oblasti východní Rumelia.

9. září 1944 nacisty byli vyhnáni pryč Bulharsko přišli komunisté a mnoho památek byla postavena na počest SSSR. Jeden z nich, památník ruského vojáka Aljosha, zůstal na vrcholu kopce v Plovdivu.

Konec komunismu v Bulharsku byl 10. listopadu 1989. Plovdiv byl místem významných demonstrací demokratických sil v zemi. Někteří lidé se odkazují na město jako "modré (demokratické) bulharského hlavního města".

Památky[editovat | editovat zdroj]

Amphitheatre
Antické Stadion

Pro město je typické šestero pahorků, zachovalo si křivolaké uličky s domky obchodníků. K památkám, které stojí za pozornost, se řadí pevnostní brána Chisar z římského období, Archeologické muzeum s Panagjurským pokladem, Etnografické museum, hodinová věž na Hodinovém pahorku, lázně Čifte baňa, Národní divadlo a opera, kostel sv. Mariny (1853), P. Marie (1844), římskokatol. kostel sv. Ludvíka (1861), pomník ruského cara Alexandra II. na pahorku Osvoboditelů s výhledem na město.

Velkolepý, skvostný amfiteátr byl vystavěn v římských dobách. Nyní je zrekonstruován a pod širým nebem můžete zhlédnout klasické drama, operu i koncerty. 

Recentně zrekonstruovány jsou části starověkého Stadionu a antického Forum s Odeonem v centru města. 

Plovdiv ukrývá ve svém starém městě mešitu Džumaja. Ta je považována za nejstarší evropskou mešitu (vyjma maurské architektury ve Španělsku). Pochází ze 14. století a byla dvakrát renovována. 

Jedny z nejstarších věžních hodin ve východní Evropě jsou umístěny za Sahat Tepe. Hodiny pracují dodnes.

Během 70. let 19. století Plovdiv se stal hlavním obchodním centrem Bulharska. První Plovdivský mezinárodní veletrh roku 1872 byl spíše prostou událostí, kdy byli předváděni honáčtí psi a například Češi vystavovali včelí úly. Od roku 1933 se z něj stala významná událost a dnes je považován za největší svého druhu na Balkáně. Na začátku května je věnován spotřebnímu zboží a v září jde o větší průmyslový veletrh.

Nejpopulárnější jednodenní výlet z Plovdivu je klášter Bachkovo. Nachází se 30 km jižně od města. Zděný komplex se dvěma arkádovými dvory a pár extravagantně zdobené kostelů.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Střední škola obchodu

Plovdiv má 78 škol, včetně základní, vysokým, cizího jazyka, matematiky, technických a uměleckých škol. K dispozici jsou také 10 soukromých škol a seminář. Počet žáků pro rok 2005 byl 36.964 a neustále klesá od poloviny roku 1990 v důsledku nižší porodnosti. Mezi nejprestižnější školy jsou Jazyková Škola - Plovdiv, "Ivan Vazov" Jazyková škola, Francouzka škola "Antoin de Saint-Exupery", Střední Škola Matematiky,  National School of Commerce - Plovdiv, Akademie hudby, tance a výtvarného umění Plovdiv.

Město má šest univerzit a několik státních i soukromých vysokých škol. Mezi ně patří Plovdiv University "Paisiy Hilendarski" se 900 lektory a zaměstnance a 13.000 studentů; Lékařská fakulta s 2600 studenty; Technická univerzita Sofia - pobočka Plovdiv; Zemědělská univerzita - Plovdiv;. Univerzita potravinářských technologií, Akademie hudby, tance a výtvarného umění a další.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní letiště Plovdiv se nachází 5 km jihovýchodně od města. Trvá charterové lety z Evropy a má naplánované služby s Ryanair do Londýna a Frankfurt-Hahn a S7 do Moskvy. Mnoho malých letišť je v okolí města, včetně Graf Ignatievo Air Base.

Tři z deseti panevropské koridory jsou v okolí města: Koridor IV (Dresden-Bukurešť-Sofia-Plovdiv- Istanbul), koridor VIII (Durrës-Sofia-Plovdiv-Varna / Burgas) a koridor X (Salzburg-Bělehrad-Plovdiv- Istanbul). Dálnice Trakia (A1) je pouze na 5 km na sever. Leží na důležité cestě ze Sofie do Burgasu přes Stara Zagora. Jsou to 3 autobusové nádraží: Jižní, Rodopi a Severní a 3 železniční stanice - Plovdiv Central, Trakia a Filipovo.

Plovdiv má velký systém veřejné dopravy, včetně asi 29 hlavních a 10 přistýlek autobusových linek. Existují však žádné tramvaje.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Sport Komplex Plovdiv

Plovdiv Sports Complex je největší ve Bulharsku. Skládá se z  2km dlouhý veslařský kanál, Stadion Plovdiv a několika dalších fotbalových hřišť, tenisové kurty, bazény, restaurace a kavárny v prostorném parku v západní části města, jižně od řeky Maritsa. K dispozici jsou také hřiště pro děti. Je to populární mezi občany a hosty Plovdivu, kteří ho používají pro jogging, procházky a relaxaci.

Jiné stadiony patří FK - Lokomotiv Plovdiv (11000 míst), FK Maritsa Stadion (5000 míst) a Todor Diev Stadion. K dispozici jsou šest vnitřní sportovní haly: Lokomotiv, Dunav, Stroitel, Čajka, Akademik, Total Sport. V roce 2006, Aqualand, vodní park, byl otevřen v blízkosti centra města.

Fotbal je nejpopulárnější sport ve městě; Plovdiv má tři profesionální týmy: PFK Botev Plovdiv založen v roce 1912 a PFK Lokomotiv založena v roce 1926. Oba týmy jsou běžnou součástí vybavení nejvyšší bulharské ligy. Existují dva další fotbalové kluby ve městě - Maritsa FK (založena v roce 1921) a Spartak Plovdiv (1947) [124]

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí o stavu ovzduší v Evropě zveřejněné v říjnu 2013 je ovzduší v Plovdivu vůbec nejvíce znečištěné, společně s dalším bulharským městem Pernik.[3]

Významní občané[editovat | editovat zdroj]

 • Hristo Stoichkov – fotbalista, Zlatá kopačka v roce 1990, Pohár vítězů pohárů - nejlepší střelec 1989, Zlatý míč 1994
 • Nikolay Buhalov – olympijský šampion kanoistika
 • Stefka Kostadinova – držák světový rekord v skoku na výšky - žen
 • Tsvetana Pironkova – nejlepší bulharská tenistka a 31 místě podle WTA
 • Maria Petrova – 3 krát mistryně světa a 3 krát mistryní Evropy v gymnastice
 • Nonka Matova – šestinásobný olympionička, sportovný střelba
 • Dinko Dermendjiev – fotbalista
 • Yordan Yovchev – gymnast
 • Zlatyu Boyadzhiev – malíř
 • Milcho Leviev – hudebník a skladatel
 • Boris Christoff – bas
 • Hristo G. Danov – vydavatel
 • Milen Dobrev – vzpěrač
 • Georgi Ivanov –  kosmonaut
 • Petar Stoyanov –bývalý president Bulharsko
 • Zhan Videnov – bývalý premiér ministr Bulharsko

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. . Dostupné online. (anglicky) 
 2. avtori Evgeni Dinchev ... et al.(2002). Пътеводител България(in Bulgarian). София: ТАНГРА ТанНакРа ИК, 138. ISBN 954-9942-32-5. 
 3. Nejšpinavější vzduch je v Bulharsku, dusí se ale i Češi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]