Chaskovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chaskovo
Хасково
Dramatické divadlo Ivan Dimov
Dramatické divadlo Ivan Dimov
Chaskovo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška196 m n. m.
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastChaskovská
ObštinaChaskovo
Chaskovo
Chaskovo
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 72 336[1] (2015)
Etnické složeníBulhaři
Náboženské složeníPravoslaví, islám
Správa
StarostaDobrý Belivanov
Oficiální webwww.haskovo.bg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaskovo (bulharsky Хасково) je oblastní město v jižní části Bulharska. Žije zde 72 336 obyvatel.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle archeologů byla oblast dnešního Chaskova osídlena již v dobách před sedmi tisíci lety. Velmi dlouhou historii dokazují památky thráckého, římského a středověkého osídlení.

V 9. století tu vznikla pevnost, která se později rozšířila na město. To prosperovalo a brzy se stalo centrem svého regionu, rozprostírajícího se mezi řekami Klokotnica, CharmanlijskaMarica. Už ve 14. století sem začal pronikat islám, v souvislosti s rostoucím vlivem Osmanské říše. Roku 1395 tu byla pak otevřena první mešita (Eski camii – stará mešita), první která vznikla na Balkánském poloostrově. Zajímavostí je, že její minaret je mírně nakloněný.

centrum města

Na konci 18. století již bylo známé pod názvem Marsa. Později se z tureckého názvu Hasköy vytvořilo přidáním slovanské koncovky a změnou první souhlásky dnešní Chaskovo. O další století později se sem začali usazovat více Bulhaři, tehdy město bylo důležitým obchodním centrem na trasách z Edirne a Istanbulu. Později si získalo pověst producenta hedvábí, bavlny a koberců.

Po osvobození roku 1878 se stalo centrem té bulharské oblasti, kde dominoval tabákový průmysl. V roce 1985 oslavilo již 1000 let své existence, při té příležitosti byla otevřena nová zvonice. V roce 2003 tu byla vztyčena 32 m vysoká socha matky Ježíše, Marie. Socha je zapsaná v Guinnessově knize rekordů.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Od 90. let minulého století se zde objevili zahraniční investoři, v centru města se objevilo mnoho nových obchodů. Průmysl je stále ještě zaměřen na pěstování a zpracování tabáku; dále je také zastoupen potravinářský, strojírenský a chemický. Významné jsou i nedaleké minerální lázně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b National statistical institute Population by town and sex as of 31.12.2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]