Kardžali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kardžali
Кърджали
KurdjaliArcheologyMuseum.jpg
Kardžali – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 275 m n. m.
Stát Bulharsko Bulharsko
oblast Kardžalijská oblast
opština Kardžali
Kardžali
Red pog.svg
Kardžali
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 49 421 (2015)
Etnické složení Bulhaři
Náboženské složení Pravoslaví, islám
Správa
Starosta Hasan Aziz
Telefonní předvolba 0361
PSČ 6600
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kardžali (bulharsky Кърджали) je oblastní město v jižním Bulharsku. Žije tu 45 724 obyvatel.[1]

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Kardžali se nachází ve východní části pohoří Rodopy po obou březích řeky Arda. Město se nachází 259 km od Sofie a 100 km od Plovdivu. Vzdálenost Kardžali od města Chaskova je 50 km a 15 km od historického města Perperikon.

Městem prochází panevropský dopravní koridor č. 9, který spojuje Bulharsko s Egejským mořem přes průsmyk Makaza. Vzdálenost z Kardžali do Komotini v Řecku přes průsmyk Makaza je 84 km.

Na západě od města se na řece Arda nachází přehradní nádrž Kardžali. Na východ od Kardžali začíná přehradní nádrž Studen Kladenec (Студен кладенец).

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je kontinentální středomořské, mírné a vlhké, s mnoha slunečnými dny v roce. Zimy jsou poměrně mírné - průměrné teploty se pohybují kolem 0° C. Léto je teplé a slunečné, maximální teploty dosáhují 40 až 45° C. Nejdelší sluneční svit Kardžali pozorovány v červnu, červenci a srpnu.

Název[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy, současné město vděčí za svůj název Osmanské velitele Kyrdzha Ali, který se po letech vojenské úspěchy se stal kazatelem. Po jeho smrti v XIV století, jeho následovníci zpět jeden ze zničených vesnic poblíž jeho hrobu. Hrob byl otevřen v 20. letech tohoto století, ale zdá prázdné a archeologové dospěl k závěru, že to byl symbolický hrob (cenotaph). Nos Kardzhali na Livingston Island, je Jižní Shetlandské ostrovy pojmenoval podle města Kardzhali.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Po tři staletí byla tato oblast je kolébkou různých civilizací a kultur. Zde je místo setkání Thrákové, Řekové a Římané, Slované, Byzantinci, Římané a Turci. Ve středověku stále Kardžali je známý jako Ahridos a byl významným křesťanským centrem. Bulharské a vizantysko středověk Předpokládá se, že první obyvatelé těchto míst byli Thrákové. Ve století VI na středním toku řeky Ardy, Slované a Bulgars. Nyní vykazuje známky minulosti první a druhé bulharské království. Zatímco založení své tradice, jazyk a životní styl, ale půjčit od kultury místního obyvatelstva. Při sestavování slovanské země v tomto regionu stále v Byzantské říši. To bylo jen za vlády Simeon se stal součástí bulharského státu. Pro prototypu přijetí Kardžali existence v XI-XIV století na území dnešní městské části, která má společné rysy s materiální kulturou starého bulharského města Pliska, Preslav Tarnovo Messemvria.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke své důležité strategické a ekonomický význam pro východní Rodopy neustále vystavena nepřátelské invaze. Legendy a materiální důkazy naznačují, že ve století XIV obránce místního obyvatelstva tím, že neustále soupeřících feudálních bulharské a byzantské je vazpyatiyat lidé Momchil. Jeho jméno je spojeno s prvním odporem bulharských domorodců proti invazi osmanských Turků. V 1370 - 1371 година domorodci vedl neúspěšné bitvy odradit útoky dobytí osmanskými vojáky Murad I. Bulharské pevnosti v regionu jsou rozdrceny a většina populace byla zabita, otroctví, asimilovali. Další část je chráněna v nepřístupných hlubinách hor, aby se stal strážcem bulharského národa a jazyka.

Po osvobození[editovat | editovat zdroj]

Smlouva San Stefano v roce 1878 zahrnuje Kardjali v rámci Bulharska. Ve stejném roce se smlouva Berlína staví město v autonomní oblasti střední a východní Rumelia. V roce 1886 se Tophanenskiya zákona je zpět pod přímou nadvládu osmanského sultána jako náhrada pro připojení mezi knížectvím Bulharska a východní Rumelia. Během balkánské války, je Kardzhali zajat odchlípení Haskovo 21. října (8.října starý styl) 1912 a po válce zůstal v Bulharsku. Ve středu je památka "osvoboditelé" na památku hrdinů, kteří zemřeli na přistoupení Bulharska k Kardzhali. Mezi Balkánu a světovými válkami V roce 1934 bylo město prohlášeno Kardžali okres centrum.

Kardžali dnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes Kardzhali městská část. Jedná se o největší administrativní, průmyslové, obchodní a kulturní centrum Rhodopes východu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19&a1=376&a2=377&a3=378#cont National Statistical Institute 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]