Nesebar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nesebar
Несебър
Nesebar-oldtown-imagesfrombulgaria.jpg
Nesebar – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 30 m n. m.
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Nesebar
Nesebar
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 31,9 km²
Počet obyvatel 13 559 (2020)[1]
Hustota zalidnění 425,7 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.nesebarinfo.com
Telefonní předvolba 0554
PSČ 8230
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Antické město Nesebar
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv
Odkaz 217 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1983 (7. zasedání)

Nesebar[2] (bulharsky Несебър, řecky Μεσημβρία) je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře, 30 km severovýchodně od Burgasu v Burgaské oblasti. Na severu sousedí s největším bulharským turistickým střediskem Sluneční pobřeží. Městu se velmi často přezdívá "Perla Černého moře".

Jeho původní název byl Manebria, odvozený od thráckého krále Menase. Název se časem vyvinul v Mesembria (všimněte si podobnosti s dnešním řeckým názvem města Μεσημβρία), ze kterého nakonec vznikl dnešní Nesebar, jež se oficiálně používá od roku 1934.

Historie Nesebaru sahá do starověku a dodnes se zachovalo velké množství památek z thráckých dob, antiky, včetně asi 40 kostelů a části městského opevnění. Pozůstatky nejstaršího kostela sv. Sofie pochází z 5.–6. století. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO. Původní město bylo v 5. století př. n. l. založeno Řeky na 850 m dlouhém ostrově, který byl později spojen s pevninou asi 300 m dlouhou šíjí. V roce 2013 zde žilo přes 13 500 obyvatel. Historicky se jedná o možná nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v dnešním Bulharsku.

Dnes je město rozděleno na Staré město (ležící na ostrově) a Nové město (na pevnině). Původní velikost ostrova byla mnohem větší, stoupající hladina moře však způsobila zatopení jeho částí. Pod vodou zde jsou dodnes vidět hradby.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 56, 109. Standardizované jméno: Nesebr. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]