Nesebar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antické město Nesebar
Světové dědictví UNESCO
Nesebar-oldtown-imagesfrombulgaria.jpg
Smluvní stát Bulharsko Bulharsko
Nesebar
Red pog.svg
Nesebar
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv
Odkaz 217 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1983 (7. zasedání)

Nesebar (bulharsky Несебър, řecky Μεσημβρία) je starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře, 30 km severovýchodně od Burgasu v Burgaské oblasti. Na severu sousedí s největším bulharským turistickým střediskem Sluneční pobřeží.

Jeho původní název byl Manebria, odvozený od thráckého krále Menase. Název se časem vyvinul v Mesembria (všimněte si podobnosti s dnešním řeckým názvem města Μεσημβρία), ze kterého nakonec vznikl dnešní Nesebar, jež se oficiálně používá od roku 1934.

Historie Nesebaru sahá do starověku a dodnes se zachovalo velké množství památek z thráckých dob, antiky, včetně asi 40 kostelů a části městského opevnění. Pozůstatky nejstaršího kostela sv. Sofie pochází z 5.–6. století. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO. Původní město bylo v 5. století př. n. l. založeno Řeky na 850 m dlouhém ostrově, který byl později spojen s pevninou asi 300 m dlouhou šíjí. V roce 2013 zde žilo přes 13 500 obyvatel.

Dnes je město rozděleno na Staré město (ležící na ostrově) a Nové město (na pevnině). Původní velikost ostrova byla mnohem větší, stoupající hladina moře však způsobila zatopení jeho částí. Pod vodou zde jsou dodnes vidět hradby.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]