Deštný les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Deštný prales)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tropický deštný les v Ekvádoru.

Deštný les nebo deštný prales je označení pro listnaté lesy (prakticky jde vždy o stálezelené deštné lesy), ve kterých není období sucha a které rostou v tepelně příznivých podmínkách, konkrétně v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les mírného pásu).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Charakteristické jsou porosty stromů, mechy a lišejníky a na zemi růst kapradin.

Tropický deštný les[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tropický deštný les.

Tropický deštný les je velmi bohatý na druhy – obsahuje až přes 100 druhů stromů na hektar. V tropickém deštném lese žije nejméně 50 % všech druhů živočichů a zvířat Země, přičemž ani zdaleka ještě nejsou všechny známé a každý den v důsledku ničení těchto lesů mnohé druhy vymírají.

Tropické deštné pralesy se nachází převážně v rozvojových zemích. V roce 1990 pokrýval asi 7 milionů km² povrchu Země, přičemž stejné množství bylo zničeno v během uplynulých 30 let.

Má ze všech ekosystémů největší biomasu.

Velkým ekologickým problémem je prudké snižování plochy těchto lesů z ekonomických důvodů. Má to vliv na atmosférickou cirkulaci kyslíku, ohrožuje to téměř všechny světové živočišné a rostlinné druhy, způsobuje erozi půdy a podobně.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

V deštných lesích mají řeky vždy dost vody. Tečou tam nejvodnatější řeky na Zemi – Amazonka, Kongo. Mají kalnou vodu. Vytvářejí v ní zásoby vody, suroviny dnes ještě nedoceněné. Jen amazonský deštný prales produkuje okolo 40 % veškerého kyslíku, který vzniká na Zemi.

Rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Roste v patrech. Je velmi pestré a husté. Je tam největší počet rostlin a živočichů na Zemi, mnohé z nich člověk ještě neobjevil.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Žijí zde kmeny, které neznají civilizaci, mnohé na úrovni doby kamenné. Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže a apod. Zemědělství je však obtížné vzhledem k tomu, že neustálé srážky po čase vyplaví většinu živin z půdy, proto lze na půdě vzniklé žďářením pralesa pěstovat plodiny jen po několik let. Těží se mahagon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://phys.org/news/2020-04-ancient-rainforest-antarctica-warmer-prehistoric.html - Traces of ancient rainforest in Antarctica point to a warmer prehistoric world

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dažďový les na slovenské Wikipedii.