Přeskočit na obsah

Aukštojas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Nejvyšší hora Litvy)
Aukštojas
Aukštojas
Vrcholový kámen na Aukštojasu

Vrchol294 m n. m.
SeznamyNejvyšší hory evropských zemí
Poznámkanejvyšší kopec Litvy
Poloha
SvětadílEvropa
StátLitvaLitva Litva
PohoříBěloruská pahorkatina
Souřadnice
Aukštojas
Aukštojas
Typkopec
PovodíNěmen
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vrcholový kámen na Aukštojasu.

Aukštojas je s 294 m n. m. nejvyšší kopec v Litvě. Nachází se 24 km jihovýchodně od Vilniusu v blízkosti obce Medininkai, v polesí Migūnai, 3,5 km od hranice s Běloruskem ve Vilniuském kraji. Na vrchol vede polní cesta. Na vrcholu se nachází vrcholový kámen, rozhledna, stůl s lavicemi a geodetický bod.

Měření výšky[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 specialisté z Ústavu Geodézie při Gediminasově Technické Univerzitě ve Vilniusu naměřili pomocí GPS výšku 293,84 m n. m. Zatímco výška 500 m vzdáleného Juozapinės kalnas, do té doby považovaného za nejvyšší bod Litvy, byla změřena 292,7 m n. m.[1] Bylo tak potvrzeno oprávněné podezření prozíravého litevského geografa Rimanta Krupicka z roku 1985, že Juozapinės kalnas není nejvyšším bodem Litvy.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Jméno pro dosud bezejmenné návrší bylo vybíráno ve veřejné soutěži a zvítězil návrh Liberta Klimky, profesora historie na Pedagogické univerzitě ve Vilniusu. Aukštėjas (Aukštojas, Aukštujis) byl jedním z nejdůležitějších bohů v litevské pohanské mytologii, byl považován za tvůrce světa. Kopec byl 'pokřtěn' 20. června 2005 během neoficiálního obřadu. Úředně byl tento název schválen Radou Vilniuského kraje 18. listopadu 2005. Státní komise pro litevštinu název schválila 20. května 2006.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]